ZPĚT NA ČLÁNKY & RECENZE

Test modernizovaného VW Golf R
9. února 2019

Volkswagen v roce 2017 modernizoval nejvýkonnější vůz modelové řady Golf s názvem R. Jde o vůbec nejsilnější a nejrychlejší sériový volkswagen na trhu.
Sexy faktor
Rodinný faktor
Byznys faktor
Fun faktor
OFFroad faktor
Ženský faktor
reklama
Bart BěhalBart Běhal

Volkswagen v roce 2017 modernizoval nejvýkonnější vůz modelové řady Golf s názvem R. Jde o vůbec nejsilnější a nejrychlejší sériový volkswagen na trhu.

Kromě pětidveřové karoserie (jde o hatchback nižší střední třídy) se nabízí i ve třídveřovém provedení a od roku 2015 také jako Variant (kombi). Tyto dvě verze vedeme jako samostatné modely.

Všechny varianty disponují pohonem čtyř kol a jsou vybaveny dvouspojkovou automatickou převodovkou DSG.

Volkswagen Golf R se dá ve většině situací používat jako kterýkoli jiný Golf s benzinovým motorem, tedy jako kompaktní hatchback. Jakmile ale zvolíte sportovní režim a pořádně šlápnete na plyn, změní se v bestii schopnou konkurovat čistokrevným sporťákům.

Golf R boduje především jistými jízdními vlastnostmi, kterým pomáhá pohon všech kol, skvělé brzdy, výborný podvozek. Za zmínku stojí i parádní zvuk od příplatkové výfukové soustavy značky Akrapovič. Potěší i výběr ze tří karosářských verzí.

Největším problémem bude pro většinu závodníků cena. Testovaný model stál v lednu 2019 téměř 1,5 milionu korun. Spoustu zájemců o sportovně laděný vůz podle mne může odradit i nenápadný vzhled.

Volkswagen Golf R si podle mne budou pořizovat hlavně muži, kteří zbožňují rychlou jízdu a silná auta, ale z nejrůznějších důvodů nechtějí, aby to navenek bylo moc znát.

Design

¾ zepředu dopravabok dopravazáď čistá¾ zezadu dolevapříď čistá

Na exteriéru Volkswagenu Golf R nejsou na první pohled vidět žádné zásadní odlišnosti od klasického Golfu, což podporovala nenápadná bíla barva vozu.

Po detailnějším prohlédnutí jsou rozdíly o něco zřetelnější. Především na hranách vozu, které jsou lemovány černými sportovními doplňky, jenž napomáhají aerodynamice vozu. Testovaný vůz disponoval i příplatkovými černými karbonovými zrcátky.

Propracovaným a povedeným vzhledem se pak pyšní devatenáctipalcová litá kola, která jsou součástí příplatkového paketu R-Performance. Skrze ně vyčnívají perforované kotouče s destičkami a nápisem R, které lépe vzdorují vysokým teplotám. Také ty patří k paketu R-Performance.

Základní verze nabízí 18" kola z lehkých slitin s pneumatiky 225/40 R 18.

Ve spodní části jsme objevili čtyři titanové „roury“, které se starají o dechberoucí zvuk. Jde o takzvaný R-Performance paket výfukový systém od prestižního výrobce Akrapovič. Jeho cena se blíží stu tisíc korun, ale dělá z Golfu R mnohem zábavnější auto (více v kapitole Motor). Jde o novinku od modernizace v roce 2017.

Zadní část vozu dává nejvíce najevo, že se nejedná jen o obyčejný Golf, ale o sportovní provedení R. Na horní části se nachází jednoduchý spoiler vycházející ze střechy auta. 

Modernizace v roce 2017 auto změnila jen decentně. Mírně odlišný výraz vozu propůjčují například nové LED světlomety s blinkry utvořenými prostřednictvím postupně se rozsvěcujících diod.

Zde si můžete sami porovnat příď provedení před faceliftem (RZ začínající 4AU) a po něm.

V interiéru je design opět spíše nenápadný a těžko rozeznatelný od vyšších výbav klasického golfu. Až na sedačky a volant s nápisem R jsem zde zásadní rozdíly nenašel.

Potěší použité materiály ve voze. Jde například o kůži doplněnou o dobře vypadající látku, či upravené plasty. Golf R je v tomto směru mezi sportovně laděnými verzemi kompaktních hatchbacků rozhodně nadprůměrný.

Odhlučnění kabiny je při vyšších rychlostech dobré. Při pomalé jízdě po městě při nízkých otáčkách a se zapnutým výfukovým systémem jsem vnímal drnčení a chvění. 

Pokračovat na další kapitolu
Řidičova zóna
Po usednutí za volant vozu jsem byl potěšen jednoduchostí a funkčností všech tlačítek a přístrojů. Vše je správně a logicky umístěno tak, aby co nejlépe sloužilo řidiči a jeho posádce. Sezení za vol…
reklama
ZOBRAZIT KOMENTÁŘE
komentare

reklama
blog comments powered by Disqus