ZPĚT NA ČLÁNKY & RECENZE

Test Škody Octavia Scout 2017
10. dubna 2017

První generace Octavie Scout, která se začala prodávat začátkem roku 2007 a o dva roky později na jaře prošla modernizací, přiblížila Škodu světu terénních vozů. Ještě před Yetim a Kodiaqem, tak dostala mladoboleslavská značka auto schopné přeprat i horší terén než asfaltky a hladké polní cesty. A takový zůstal Scout i ve své druhé generaci, která dostala facelift v roce 2017.
Sexy faktor
Rodinný faktor
Byznys faktor
Fun faktor
OFFroad faktor
Ženský faktor

Motory, řazení, řízení, brzdy

Pod kapotu Škody Octavia Scout lze vybírat ze dvou naftových motorů a jednoho benzinového. Pohánějí všechna čtyři kola.

Základ tvoří turbodiesel 2.0 TDI s maximálním výkonem 110 kW a manuální šestistupňovou převodovkou. Proti předchozí generaci s motorem 2.0 TDI/103 kW zrychluje z místa na stovku o vteřinu rychleji (9,1 s) a spotřebuje o 0,8 l nafty méně (5,1 l, od roku 2016 dokonce jen 4,8 l a po faceliftu v roce 2017 rovných pět litrů).

Od roku 2017 se k tomu to motoru nabízí i nová sedmistupňová automatická převodovka DSG, která se ale české zastoupení rozhodlo kvůli její vysoké ceně neprodávat na českém trhu.

Výkonnější verze 2.0 TDI/135 kW je spřažená výhradně se šestistupňovým automatem DSG. Ta zvládá sprint z 0 na 100 km/h během 7,8 s, což z Octavie Scout dělá jeden z nejdynamičtějších naftový kombíků nižší střední třídy. Výrobce u tohoto motoru udává spotřebu 5,1 l nafty.

Benzin polyká turbomotor 1.8 TSI, který lze mít také pouze s automatem. Proti minulé generaci Octavie Scout se stejným motorem, který byl k dispozici s manuálním řazením, má vyšší maximální výkon o 14 kW, zrychlení z místa na 100 km/h lepší o 0,3 s (7,8 s) a spotřebu nižší o 0,9 l (6,9 l). V roce 2016 podle výrobce klesla jen na 6,6 l, po faceliftu v roce 2017 ji zvýšil na 6,8 l.

V rámci ostatních kombíků nižší střední třídy patří všechny Octavie Scout ke špičkově dynamickým a zároveň žravějším autům.

reklama

2.0 TSI DSG 4x4

Tento motor nebyl dosud testován.

2.0 TDI/135 kW DSG 4x4

Tento motor nebyl dosud testován.

Řazení

Zatím jsem testoval pouze šestistupňový automat u benzinového a silnějšího naftového motoru, a pak nový sedmistupňový (od faceliftu v roce 2017), který se neprodává na českém trhu.

Přesvědčivější mě převodovka DSG připadala v kombinaci s nafťákem. Překvapivě se zdálo, že rychleji reaguje na pokyny plynem a její projev působil plynuleji i logičtěji. V porovnání s ostatními automaty patří koncernové DSG lehce nad průměr, kvalit například osmistupňového manuálního řazení u BMW ale zdaleka nedosahuje. Projevuje se to občasným váháním, někdy i zacukáním.

DSG u Scoutu nabízí manuální režim, ale řadit se dá pouze pákou sekvenčními pohyby vpřed a vzad. Tlačítka pod volantem nelze mít ani za příplatek.

Chování automatické převodovky se dá výrazně ovlivnit volbou jízdního profilu, který je standardní výbavou včetně speciálního módu pro jízdu v terénu "Offroad". V ekonomickém módu se snaží držet otáčky kolem 1500/min., ve sportovním naopak výrazně nad 2000/min. V režimu offtroad se snaží řadit co nejvíce hladce a plynule.

Škoda, že se Škoda rozhodla nenabízet na českém trhu novou sedmistupňovou převodovku spřaženou s motorem 2.0 TDI/110 kW. Její chování mi připadalo logičtější a plynulejší než u automatu šestistupňového. Sedmý rychlostní stupeň slouží jako úsporná rychloběžka pro jízdu po dálnicích.

Řízení

Opravdu veliká paráda a jedna z nejlepších stránek celého auta.

Řízení Škody Octavia Scout je strmé, což znamená, že k prudšímu zatočení kol netřeba volantem moc točit. Zároveň mi odpor posilovače připadal ve všech polohách příjemný a přirozený, řízení citlivé a přesné.

Ve sportovním režimu docela zásadně ztuhne. Možná až moc, občas jsem měl v zatáčkách pocit, že volant tlačím zbytečně velkou silou. Normální mód mi naprosto vyhovoval i pro svižnou jízdu.

Podvozek

Tady jsem proti Octavii Combi zpozoroval několik docela výrazných rozdílů.

Octavia Scout nenabízí v žádné variant ochuzenou zadní nápravu, vždy dostanete vyspělou víceprvkovou. Ta prokazovala i na hrbolatých úsecích v zatáčkách projížděných pod plynem parádní elasticitu a přilnavost k povrchu.

Scout mi ale připadal výrazně měkčí a tudíž komfortnější, ale také těžkopádnější a neohrabanější než klasický kombík - a to i s pohonem všech kol. Za prvé to může mít na svědomí vyšší těžiště Scouta, za druhé u něj nelze dostat ani za příplatek nastavování tuhosti tlumičů, které se od roku 2017 nabízí pro běžný kombík. Tento prvek výbavy totiž u Octavie nelze kombinovat s paketem pro špatné cesty, který Scout obsahuje ve standardu.

Scout tedy nezatáčí tak do oblouků tak samozřejmě a lehce jako ostatní octavie s pohonem všech kol. U vozu s pohonem všech kol překvapivě často musel i na suchém asfaltu zasahovat stabilizační systém. Přesto se ale u modernizované čtyřoké verze (od roku 2017) i díky rozšíření zadní nápravy o tři centimetry subjektivně o něco zlepšila.

Asi nejvíc jsem si se Scoutem užil zatáčky při řádění na polních cestách s částečně deaktivovaným stabilizačním systémem.

Na druhou stranu mě v dobrém slova smyslu šokoval komfort aut testovaných se základními sedmnáctipalcovými koly a pneumatikami 225/50 R17. Zkoušeli jsme dlažbu, betonové panely se spárami mezi nimi, děravou okresku i most s ostrými nájezdovými hranami připomínající železniční přejezd. Všechny tyto nástrahy podvozek zvládl odtlumit nejen z hlediska pohodlí zad, ale také hlukového komfortu.

Pouze větší dlažební kostky nebo velké jámy na lesní cestě byly občas trochu slyšet a cítit. Při porovnání benzinové a naftové verze mi připadala komfortnější ta první.

Absolvoval jsem s novou Škodou Octavia Scout také zkoušky na polních cestách a speciálním terénním polygonu, kde dokázala, že se mimo asfalt může měřit s většinou vozů SUV. 

Hodně působivé byly třeba zkoušky bočních náklonů.

Z prudkých kopců pomáháv režimu offroad systém automatického plazení, které je výrazně pomalejší než brzdění motorem na první rychlostní stupeň.. Auto dokáže sjíždět opravdu hodně pomalým krokem, aniž by musel řidič cokoli dělat. Rychlost plazení může korigovat brzdou a plynem.

reklama
ZOBRAZIT KOMENTÁŘE
komentare

reklama
blog comments powered by Disqus