ZPĚT NA ČLÁNKY & RECENZE

Test Škody Fabia Combi třetí generace
16. března 2015

Malá kombi zůstávají z celosvětového hlediska raritou, v Česku ale stále jde o tradiční chalupářský, rodinný a služební vůz.
Sexy faktor
Rodinný faktor
Byznys faktor
Fun faktor
OFFroad faktor
Ženský faktor
reklama

Motory, řazení, řízení, brzdy

Shodují se s těmi u hatchbacku až na to, že vypadl nejslabší tříválec 1.0/44 kW.

Spotřeba se neliší od krátké verze, dynamika měřená zrychlením z místa na stovku jen minimálně.

V porovnání s předchozí generací se živost auta zlepšila a spotřeba snížila. Je to vidět už na základní verzi 1.0 MPI/55 kW, která zvládá sprint z 0 na 100 km/h o 0,1 s rychleji (14,9 s) než předchozí generace s motorem 1.2 HTP/51 kW. Žízeň nového motoru je o 0,7 l menší na každých 100 km, řekne si o 4,8 l. U ostatních verzí je zlepšení dynamiky ještě průkaznější a třeba u naftového motoru 1.4 TDI/66 kW proti předchozí stejně výkonné šestnáctistovce se sprint z místa na stovku zkrátil o více než vteřinu.

Všechny benzinové motory nové Fabie Combi žerou mezi 4,7 a 4,8 l naturalu na 100 km, což z ní dělá jeden z nejúspornějších kombíků polykajících natural. Turbomotory 1.2 TSI se zároveň řadí mezi malými a kompaktními kombi k průměrně dynamickým, naopak tříválec 1.0 MPI patří k lenochům.

Dieselová Fabia Combi se chlubí špičkovou spotřebou mezi 3,4 až 3,5 l nafty na 100 km. Silnější motor 77 kW navíc potěší i dynamikou, slabší provedení 66 kW najdeme z hlediska čipernosti v průměru.

reklama

1.0 TSI/70 kW

Tento motor nebyl dosud testován.

Řazení

Spokojenost s drobnými výhradami.

Nejlepší pocit jsem měl z drah šestistupňové manuální převodovky u nejsilnějšího motoru 1.2 TSI/81 kW. Řadicí páka s příjemným tvarem hlavice se v kulise pohybovala samozřejmě, přesně, krátce a lehce.

Podobné to bylo i u pětistupňové převodovky s litrovým motorem. Jen jsem nechápal, proč se tady musí řadicí páka zastrkovat směrem dolů při volbě zpátečky, když se nachází na svém místě v klasickém háčku. To je velká otrava.

Pětistupňové řazení u naftového motoru 1.4 TDI/77 kW zkoušené u hatchbacku bylo nepatrně zatuhlejší.

Tento pocit ještě zesílil u testu verze se 66 kW, zjistil jsem i větší boční vůle. Řazení ubyla samozřejmost a lehkost. Už na konci dvoutýdenního testu jsem ale zaznamenal jeho "ochození".

U naftových motorů se zpátečka řadí po zatlačení jako jednička, což mi připadá přirozenější a logičtější.

Při testu hatchbacku jsem rovněž testoval sedmistupňový automat DSG u motoru 1.2 TSI/81 kW. Jeho řazení mne přesvědčilo hladkostí, ale při prudkém šlápnutí na plyn a potřebě okamžité akcelerace měla převodovka trochu delší vedení. Rychlostní stupně se dají měnit i pohyby páky směrem vpřed a vzad.

Řízení

Vynikající. Relativně citlivé, přesné, s přirozeným odporem posilovače. Díky naladění do sportovna a strma potěší při svižné jízdě do zatáček a umožní i bleskové vyhýbací manévry.

Ženský pohled na věc ale možná bude trochu odlišný. Kolegyně Sabina si při testu hatchbacku uměla představit pro své útlé ručky nějaký lehčí režim na řízení po městě.

Podvozek

Zatím jsem zkoušel pouze auta na šestnáctipalcových kolech obutá do relativně sportovního rozměru pneumatik pneumatik 215/45 R16. Na nich nová Škoda Fabia Combi fungovala zejména při prvních novinářských testech ve Francii parádně.

Podvozek mi už kolem Nice připadal při porovnání s hatchbackem o něco tužší a tedy méně komfortní. Pocit tvrdosti se ještě vystupňoval při dvoutýdenním testu naftové verze na českých a slovenských silnicích. Některé tankodromy v pražských ulicích nebo vesnické železniční přejezdy fungovaly při jejich zdolávání jako spoušť zbraně velké ráže - takové rány se ozývaly při jejich přejetí. Menší nerovnosti typu jemné dlažby, záplat na okreskách nebo pravého pruhu uprostřed dálnice D1 ale podvozek zvládal tlumit slušně, projevila se i určitá plavnost.

Od lidí ze Škodovky jsem se později dozvěděl, že zadní náprava prošla proti hatchbacku úpravami kvůli tomu, aby unesla vyšší hmotnost nákladu než krátká verze. Kombík by tedy měl trochu zvláčnět po plném naložení.

Potěšily mne mrštné jízdní vlastnosti v obloucích a ochota zatáčet. Místy mne schopnosti podvozku v serpentinách nad Nice fascinovaly a delší záď jsem prakticky vůbec nevnímal ani v nejprudších obloucích.

Díky za to patří kromě sportovnějším proporcím tužší karoserie a nižší hmotnosti také pokročilejší elektronice. Například standardně montovaná funkce XDS+ přibrzďuje při rychlých průjezdech zatáček vnitřní kolo, takže vzniká efekt podobný tomu, když se při běhu chytnete za sloup, a necháte se kolem něj otočit.

I když jsem některé zatáčky projížděl opravdu ostře, měl jsem pocit, že na suchém asfaltu stabilizační systém do jízdy téměř nezasahuje. Nová Škoda Fabia Combi se ani v takových situacích téměř nenaklání. Podvozek si při sportovním tempu parádně poradil i s terénními zlomy, jen tak se nenechá vykopnout ze zvolené stopy.

Test naftové verze v Česku ukázal, že v nejprudších zatáčkách, třeba když jsem kroužil po kruhovém objezdu, je delší záď v porovnání s hatchbackem přece jen trochu víc cítit a vyvolává častější zásahy stabilizačního systému. V táhlejších obloucích ale přetrvávalo nadšení z prvních testů ve Francii.

Nejlevnější Fabia Combi vyjíždí na podstatně méně sportovním rozměru pneumatik 175/70 R14, takže u ní neočekávám takové nadšení ze svižné jízdy, ale rozhodně jsem si jistý, že půjde o posun správným směrem proti předchozí generaci, která na tom podvozkově nebyla vůbec špatně.

reklama
ZOBRAZIT KOMENTÁŘE
komentare

reklama
blog comments powered by Disqus