ZPĚT NA ČLÁNKY & RECENZE

Test Renaultu Talisman Grandtour
29. srpna 2016

Velký rodinný a manažerský kombík, který chce na českém trhu konkurovat hlavně Škodě Superb Combi, to je Renault Talisman Grandtour.
Sexy faktor
Rodinný faktor
Byznys faktor
Fun faktor
OFFroad faktor
Ženský faktor

Motory, řazení, řízení, brzdy

Renault Talisman Grandtour pohání stejně jako sedan benzinová šestnáctistovka s turbem ve dvou výkonových verzích spojená výhradně se sedmistupňovou automatickou převodovkou, nebo naftové motory 1.5 dCi a 1.6 dCi, u nichž je možnost volby mezi manuálním a automatickým řazením. Na kombík střední třídu jde o motory s malým objemem.

Talisman Grandtour 1.5 dCi je v polovině roku 2016 nejúspornějším naftovým kombíkem střední třídy. Podle výrobce si řekne jen o 3,7 l nafty na každých 100 km. Také ostatní motory patří mezi nadprůměrně úsporné, většina z nich ale neuchvátí dynamikou. 

reklama

1.8 TCe EDC

Tento motor nebyl dosud testován.

1.8 dCi

Tento motor nebyl dosud testován.

2.0 Blue dCi/118 kW EDC

Tento motor nebyl dosud testován.

2.0 Blue dCi/147 kW EDC

Tento motor nebyl dosud testován.

Řazení

U kombíku jsem zkoušel šestistupňovou manuální převodovku spojenou s naftovým motorem 1.6 dCi/96 kW.

Dráhy řazení jsou delší, ne zcela hladké a trochu hlučné, ale příjemně vymezené a dobře zapadající k jednotlivým rychlostním stupňům. Až na jednu výjimku jsem v průběhu celého týdenního testu nezařadil špatně. A že jsem řadil kvůli motoru 1.6 dCi/96 kW skoro pořád...

Manuální převodovky jsou vyhrazené pouze pro nižší stupně výbavy, nejvybavenější a nejvýkonnější verze Initiale Paris se pojí výhradně s automatem s dvěma spojkami s označením EDC. Ten jsme testovali u sedanu. Já ve spojení s benzinovým motorem sedmistupňový, kolega zkoušel nejsilnější naftový motor s převodovkou šestistupňovou.

Sedmistupňový automat fungoval nad očekávání dobře. Jediným zádrhelem byla pro mě ve spojení s výkonným benzinovým turbomotorem hodně divoká reakce i na mírné šlápnutí plynu ve smyslu cuknutí směrem vpřed, která se zvlášť při parkování natěsno vůbec nehodila. Naopak při odjezdu z křižovatky se jsem stejnou vlastnost ocenil.

Automat řadí ve většině případů plynule, hladce a logicky, řidič může kvalty volit i manuálně, byť pouze pákou a nikoli pádly za volantem.

Podobné zkušenosti měl i Honza se šestistupňovým automatem u dieselu. Stěžoval si jen na chybějící pádla na volantem.

Řízení

V sedanu mi připadalo volnější, přeposilované a po ztuhnutí ve sportovním režimu gumové, u kombíku jsem si na nic takového nestěžoval. Možná se liší i podle typu motoru. Drtivou většinu času jsem jezdil v základním nastavení a řízení mi připadalo plynulé i dostatečně agilní do zatáček. Rozhodně jsem ho tady na rozdíl od sedanu nevnímal jako slabinu. Spíše naopak.

Podvozek

Od francouzského kombíku jsem očekával hlavně pohodlí a dočkal se ho i na osmnáctipalcových kolech se širokými pneumatikami 245/45 R18, tedy docela sportovním obutím.

Auto se ladně a tiše přehupuje přes většinu nerovností, jen ty velké typu propadlých kanálů nebo špatných železničních přejezdů vyvolaly větší rány.

Podvozek je jako dělaný na dlouhé cesty vysokými rychlostními průměry. Jistotou a pohodlím trochu připomíná rychlovlak TGV.

Málokdo asi očekává, že by se Renault Talisman Grandtour vodil do zatáček agilněji než Superb Combi, Passat Variant, nebo dokonce audi či bavorák. Ani na osmnáctipalcových kolech se jízdní vlastnosti při sportovním stylu jízdy výše jmenovaným modelům nerovnají.

V polovině roku 2016 bych chování auta v zatáčkách asi nejvíc přirovnal k Fordu Mondeo Kombi. Na první pocit působí těžkopádně a k rychlé jízdě mezi oblouky neláká, ale když ho chytnete pod krkem, zjistíte, že se zvlášť na suché kvalitní silnici drží asfaltu velmi dobře a v alpských serpentinách jsem rozhodně nebyl brzdou.

Kolébání auta ale způsobilo, že mi po projetí padesáti serpentin za sebou bylo trochu špatně od žaludku i za volantem.

Na rozbité silnici jsem zaznamenal při projíždění prudkých zatáček pod plynem, nebo naopak s při prudkém brzdění tendence zadní nápravy k odskakování. Nešlo ale o nic fatálního.

Systém Electronic Damper Control (standard u Initiale Paris) přizpůsobuje naladění tuhosti tlumičů požadavkům řidiče. Testoval jsem ho pouze u sedanu a rozdíl mezi komfortním a sportovním režimem byl značný.

Testované sedany byly vybaveny i systémem 4Control (standard u Initiale Paris), který spočívá v natáčení kol zadní nápravy. Při malých rychlostech proti směru otáčení kol předních, díky čemuž má auto při manévrování ve stísněných prostorech dobrý rejd, při vyšším tempu jsou zadní kola ve stejném směru jako ta přední, takže by auto mělo déle držet stopu v zatáčkách. Podrobnosti o tomto technickém řešení naleznete zde.

V praxi tahle vychytávka fungovala dobře na suchu, hůře na kluzkých površích. Zvláště při pomalém tempu, když se zadní kola natáčejí proti těm předním, jsem měl z auta divný pocit.

S talismanem sedan jsem strávil dost času na sněhu a byl spokojen s jeho chováním na tomto typu povrchu. Vodil se předvídatelně a bezpečně. Škoda jen, že k potlačení nedotáčivosti typické pro auto s pohonem předních kol a natočení do ostré zatáčky nemáte k dispozici ruční brzdu. Elektronická parkovací takovou službu neudělá.

U všech verzí roztáčí motor pouze přední nápravu, s pohonem všech kol se nepočítá.

reklama
ZOBRAZIT KOMENTÁŘE
komentare

reklama
blog comments powered by Disqus