ZPĚT NA ČLÁNKY & RECENZE

Test Opelu Grandland X
23. listopadu 2020

Opel Grandland X vychází z technických základů Peugeotu 3008. Patří tedy mezi rodinná SUV nižší střední třídy. Využívá jeho šasi, motory i převodovky. Designéři však odvedli svou práci tak, že to na první pohled zvenčí ani v kabině rozhodně nepoznáte.
Sexy faktor
Rodinný faktor
Byznys faktor
Fun faktor
OFFroad faktor
Ženský faktor
Ondřej BěhalOndřej Běhal

Opel Grandland X vychází z technických základů Peugeotu 3008. Patří tedy mezi rodinná SUV nižší střední třídy. Využívá jeho šasi, motory i převodovky. Designéři však odvedli svou práci tak, že to na první pohled zvenčí ani v kabině rozhodně nepoznáte.

Grandland X zapadá svou vizáží do rodiny SUV značky Opel. Příď si nejen laik velmi snadno splete s menšími sourozenci Crosslandem X a Mokkou X.

Od těch se Grandland X podle značky s bleskem ve znaku odlišuje zejména důrazem na maximální jízdní komfort a prostor v kabině. A to jsou opravdu dvě vlastnosti, kterými vůz vyniká i v porovnání s konkurenty.

Naopak vyhnout by se měli Opelu Grandland X ti, kteří touží i s SUV po trochu sportovnějším svezení. Asi nejvíc mi vadilo kostrbaté řazení u manuální převodovky a benzinového motoru 1.2 Turbo, ale i řízení a naladění podvozku má daleko k agilitě. Ani poměr ceny a výbavy není velkým lákadlem.

Opel Grandland X se spalovacími agregáty disponuje výhradně pohonem předních kol. Všechna čtyři pak roztáčí verze plug-in hybrid, kterou jsme měli možnost vyzkoušet v listopadu roku 2020. Benzinový motor zde doplňuje elektromotor s bateriemi nabíjenými i ze sítě. 

Opel Grandland X se vyrábí na jedné lince s Peugeotem 3008 ve francouzském Sochaux.

Design

¾ zepředu dopravabok dopravazáď čistá¾ zezadu dolevapříď čistá

Sourozenecký vztah Opelu Grandland X s Peugeotem 3008 pozná laik jen stěží. Příď i záď obou aut se silně liší stejně jako vizáž přístrojové desky, a tak lze jejich příbuznost vytušit jen ze základních linií.

Opel techniku Peugeotu důsledně zabalil do svého designu. Příď na můj vkus až moc, protože mám opravdu velký problém Grandlad X odlišit od Mokky X a Crosslandu X. Záď už je originální a připomíná současnou generaci hatchbacku Astra.

Také přístrojová deska navazuje na ostatní modely Opelu. Potěší měkčené plasty, které na dotek působí opravdu luxusně. Designově je však palubní deska při porovnání s Peugeotem 3008 konzervativní a nevýrazná.

Jako jediné součástky od Peugeotu jsme odhalili tlačítka na stahování oken.

Vizáž Opelu Grandland X se mi líbí, i když mi zvenčí i v interiéru připadá o něco méně zajímavá a výrazná než u Peugeotu 3008. Působí na mě o něco konzervativnějším dojmem.

Pokračovat na další kapitolu
Řidičova zóna
Nastavil jsem si v Opelu Grandland X nejnižší polohu sedadla, a přesto jsem s výškou 174 cm téměř viděl na kapotu a neměl nutkání dávat si sedadlo výš. Rozhled z vozu ale není ideální. V předobo…
reklama
ZOBRAZIT KOMENTÁŘE
komentare

reklama
blog comments powered by Disqus