ZPĚT NA ČLÁNKY & RECENZE

Test Opelu Astra ST
31. ledna 2017

Opel vyrábí kombíky ve velikostní kategorii nižší střední třída už přes padesát let. Vůbec prvním nabízeným modelem se v roce 1963 stal Kadett A Caravan. Označení Caravan značka s bleskem ve znaku používala až do roku 2010, kdy se kombíky Opelu začaly jmenovat Sports Tourer. 
Sexy faktor
Rodinný faktor
Byznys faktor
Fun faktor
OFFroad faktor
Ženský faktor

Opel vyrábí kombíky ve velikostní kategorii nižší střední třída už přes padesát let. Vůbec prvním nabízeným modelem se v roce 1963 stal Kadett A Caravan. Označení Caravan značka s bleskem ve znaku používala až do roku 2010, kdy se kombíky Opelu začaly jmenovat Sports Tourer. 

V dubnu roku 2016 se na trh dostala kompletně nová generace odvozená od hatchbacku Opel Astra K.

Na rozdíl od předchůdce už Sport v označení kombíku trochu dává smysl. Výrazně se totiž mezigeneračně snížila jeho hmotnost a tak kombík působí zatáčkách mnohem lehčí dojmem než obtloustlá minulá generace. Při porovnání s konkurencí ale stále o žádného sportovce nejde. Spíš o auto s vyváženými jízdními vlastnostmi mezi relativní hbitosti a komfortem.

Pořád je to kus auta. Začátkem roku 2017 šlo o nejdelší kombi nižší střední třídy, delší než Škoda Octavia Combi. Vnitřní rozměry ale patří většinou k průměru.

Mezi ostatními kombíky nižší střední třídy zaujme Opel Astra Sports Tourer především kultivovaností a nízkou spotřebou nového benzinového motoru 1.0 Turbo, kterou se ale u hatchbacku v praxi nepodařilo při prvních jízdách zcela potvrdit. Nadprůměrně úsporná je podle laboratorních údajů většina motorů.

Také největší zápor souvisí s pohonnými jednotkami. Ty nejslabší i přes výrazné mezigenerační zlepšení zůstávají stále mezi loudy.

Jde o typický rodinný kombík, který se uplatní i jako služební auto.

Design

¾ zepředu dopravabok dopravazáď čistá¾ zezadu dolevapříď čistá

Na první pohled se mezi vizáží Opelu Astra Sports Tourer J a K neudál žádný dramatický řez. Při bližším porovnání ale novinka proti oteklé předchůdkyni zeštíhlela. Už to není ten sice líbivý, ale docela rychle okoukatelný ocucaný bonbón, ale svalnatá atletka s několika výraznými rysy.

Mezi ně rozhodně patří chlouba v podobě příplatkových LED světlometů pojmenovaných IntelliLux Matrix. Vypadají parádně za světla i rozsvícené za tmy.

Design vozu občerstvuje poměrně masivní kovová lišta, která na zádi klesá z horní linie bočních okének a končí na spodním okraji zadního skla.

Dalším výrazným designovým prvkem jsou dělené zadní skupinové svítilny. Možná někomu mohou připomínat řešení použité u některých vozů značky Mercedes-Benz.

Větší revoluce se podle mne odehrála na přístrojové desce, která také výrazně zeštíhlela, ubylo na ní tlačítek, některé funkce se přestěhovaly na dotekový displej (standard od druhé výbavy Enjoy) a celkově podle mne vypadá parádně.

Vrchní část navíc pokrývá luxusně měkký plast. Ten tvrdší ve spodní části je zase dobře slícovaný. Po zatlačení na něj jsem neslyšel žádné popraskávání.

Zatím jsem testoval pouze vyšperkované verze z nejvyšších výbav se spoustou příplatkových prvků. Základní provedení na patnáctipalcových ocelových kolech s plastovým volantem bez tlačítek asi nebude zvenčí ani zevnitř vypadat zdaleka tak honosně.

Mírný mezigenerační ústup od slávy jsem vnímal z hlediska odhlučnění kabiny. Zřejmě v rámci odtučňovací kůry došlo i na několik tlumicích materiálů, protože odhlučnění nové Astry Sports Tourer mi nepřipadalo tak fascinující jako u té předešlé. Přesto patří i v tomto ohledu minimálně nad průměr.

Rozčilovalo mne jen hvízdání vzduchu při jeho obtékání kolem zrcátek při dálničních rychlostech kolem 130 km/h. Se zvyšující se rychlostí přecházelo ve vibrace.

Pokračovat na další kapitolu
Řidičova zóna
Hatchback a kombík se neliší z hlediska stupňů výbav a tedy ani tím, jak vypadá okolí řidiče. Okamžitě mne zaujalo, jak vysoko se v Opelu Astra K sedí. Ani v nejnižší poloze sedadla jsem i se s…
reklama
ZOBRAZIT KOMENTÁŘE
komentare

reklama
blog comments powered by Disqus