ZPĚT NA ČLÁNKY & RECENZE

Test modernizovaného BMW 4 Gran Coupé
4. února 2019

Označením Gran Coupé tato varianta BMW řady 4 klame tělem. Ve skutečnosti jde o liftback (uznávám, že Gran Coupé zní o dost lépe), tedy pětidveřový vůz s vysoko výklopnými pátými dveřmi. S trochou nadsázky je tak BMW 4 Gran Coupé konkurentem například pro Škodu Octavia, i když tu řadíme o kategorii níže..
Sexy faktor
Rodinný faktor
Byznys faktor
Fun faktor
OFFroad faktor
Ženský faktor
reklama
Ondřej BěhalOndřej Běhal

Označením Gran Coupé tato varianta BMW řady 4 klame tělem. Ve skutečnosti jde o liftback (uznávám, že Gran Coupé zní o dost lépe), tedy pětidveřový vůz s vysoko výklopnými pátými dveřmi. S trochou nadsázky je tak BMW 4 Gran Coupé konkurentem například pro Škodu Octavia, i když tu řadíme o kategorii níže..

Na rozdíl od klasického Coupé nebo kabrioletu BMW řady 4, které mají vzadu pouze víko s úzkým vchodem, lze v BMW 4 Gran Coupé převážet i hodně velké náklady včetně třeba jízdních kol.

Upřímně řečeno trochu nechápu, proč BMW nabízí dva prakticky totožné modely – 3 Gran Turismo a 4 Gran Coupé. Ano, Gran Coupé je o něco méně prostornější a komfortnější, lépe vypadá a jezdí o trochu sportovněji, ale jinak jde o dva praktické liftbacky přibližně stejné velikosti.

Právě jízdní vlastnosti, parametry motorů a styl jsou atributy, kterými BMW 4 Gran Coupé poráží většinu ostatních liftbacků střední třídy.

Největším háčkem je cenovka. Testovaný vůz stál v době testu více než dva miliony korun a ani základní cenovka nad miliónem není rozhodně příznivá.

BMW Gran 4 Coupé je auto pro bohaté chlapy středního věku s aktivním způsobem života a na rozdíl od BMW 3 GT spíš pro ty hravější než usedlejší. Samozřejmě, že může v českých poměrech výborně fungovat i jako auto pro klasickou čtyřčlennou rodinu. Vlastně nevidím jediný důvod, proč by si ho nemohla pořídit žena, jen na mě prostě působí tak nějak maskulinně – spíš jako babolapka než jako babokočár.

BMW řady 4 Gran Coupé se v Česku prodává od roku 2013, v roce 2017 prošlo drobnou modernizací.

Design

¾ zepředu dopravabok dopravazáď čistá¾ zezadu dolevapříď čistá

I když jsem v úvodu označení auta trochu relativizoval, když se na testované BMW 4 Gran Coupé podívám očima designéra, tak mi označení auta "liftback" připadá skoro jako urážka. Jeho tvary jsou na praktický pětidveřový automobil ladné a sportovní.

BMW 4 Gran Coupé se od běžných liftbacků liší například bezrámovými dveřmi, které díky chytrému zasouvání do střechy nijak nenarušují akustický komfort. Při průjezdu některých velkých nerovností se kolem nich občas ozvalo mírné povrzávání. Testované auto ale mělo tvrdé sportovní odpružení a velká kola, takže to mohl být problém pouze u testovaného kusu.

Od čtyřdveřových kupé se Gran Coupé dost zásadně liší výklopnou zadní stěnou, tedy pátými dveřmi.

Podobně jako trojka a ostatní verze čtyřky nabízí i Gran Coupé různé příplatkové designové řady. Aby se to nepletlo, tak jsou právě čtyři: M sportovní paket, Sport Line, Advantage Line a Luxury Line. Kromě vnitřní výbavy se od sebe liší i zvenčí, takže i dvě čtyřky vedle sebe mohou vypadat trochu jinak.

Námi testované Gran Coupé disponovalo M sportovním paketem, jehož zaměření vyplývá už z názvu.

Kromě toho testované auto vyšperkovalo (a také prodražilo) několik prvků nikoli z běžného ceníku, ale ze speciální nabídky BMW Individual a M Performance (to je něco jako tovární tuning).

Šlo například o zlatý lak, dvacetipalcová kola (v běžném ceníku najdete maximálně devatenáctky, základ tvoří šestnáctky), karbonem obalené koncovky výfuku, černou masku chladiče a fólie na prazích stejné barvy a v interiéru měkoučkou černou kůži Merino. Testované auto se tedy designem vymykalo a trochu se podobalo sportovnímu provedení M4, které se ale ve verzi Gran Coupé nanabízí a nikdy nenabízelo. Základní verze by určitě takový dojem neudělala.

Zde si můžete prohlédnout BMW 4 Gran Coupé s M sportovním paketem před faceliftem z roku 2017 (bílá varianta) a po něm.

A tady máte přesný popis toho, co se na BMW řady 4 v rámci modernizace zvenčí měnilo. Standardem jsou nově LED světlomety a LED mlhovky, u výbavových řad Sport Line a Luxury Line se mírně modifikoval přední nárazník.

Vzhled auta snoubí dynamiku, eleganci a luxus, což jsou atributy, které najdeme i uvnitř kupátka.

A tady se podívejte, co přinesla modernizace v roce 2017 do interiéru: jde například o nový volant, středový sloupek v leštěné černé barvě nebo za příplatek možnost digitálních přístrojů. Přesto už některé ovladače působí při porovnání se zcela novými modely BMW mírně zastaralým dojmem.

Dojem z kvality jsem měl, jak už jsem u bavoráků zvyklý, prvotřídní - tedy až na výše zmíněné povrzávání v oblasti bezrámových oken při průjezdu některých nerovností.

BMW se nebojí spousty tvrdých plastů, které ale parádně vypadají a jejich slícování nemá chybu. Je ale fakt, že třeba zabouchnutí dveří by mohlo být malinko tlumenější.

Pokračovat na další kapitolu
Řidičova zóna
Připadalo, že sedím podstatně výš než v dvoudveřovém BMW 4 Coupé (třeba právě jako v BMW 3 GT). I z nejnižší polohy jsem viděl na kapotu. Také tady samozřejmě není na rozdíl od dvoudveřového kupát…
reklama
ZOBRAZIT KOMENTÁŘE
komentare

reklama
blog comments powered by Disqus