ZPĚT NA ČLÁNKY & RECENZE

Při výběru pneumatik se zaměřte na brzdné vlastnosti a valivý odpor
16. května 2019

reklama
S blížícím se létem se také blíží konec povinnosti mít nasazeno zimní obutí. Mnohým již minulou sezonu odešly letní pneumatiky a poohlížejí se po nových. Jak vybrat správné pneumatiky pro vaše auto?

Zima bezpochyby skýtá na silnicích více nebezpečí, než je tomu v letních měsících, přesto se ale vyplatí být ostražitý i při výběru letních gum. Mnozí šetří právě na letním obutí, avšak časté dešťové srážky v letních měsících výrazně zhoršují brzdnou dráhu vozu, na kterou byste se měli zaměřit především.

Brzdná dráha pneumatiky se odvíjí nejen od rychlosti, kterou právě jedete, ale také od hloubky dezénu. Minimální hloubka dezénu pneumatik je stanovena zákonem a jedná se o 1,6 mm v případě letních gum. Tento parametr platí pro vozidla do 3,5 tuny. Tento fakt jsou povinni zohledňovat všichni výrobci a prodejci pneumatik působící na tuzemském trhu, takže v tomto ohledu můžete být naprosto v klidu.

Kvalita pneumatik, tím pádem i výdrž dezénu, může být ale u jednotlivých výrobců jiná. Zatímco dezén méně kvalitních pneumatik se pod magickou hranici 1,6 mm dostane po dvou či třech sezónách, kvalitní pneumatiky prověřených výrobců vydrží třeba i šest sezón. Samozřejmě záleží na četnosti jezdění a kvalitě povrchu.

Při výběru tedy platí jednoduché pravidlo, čím častěji jezdíte, tím kvalitnější obutí byste měli volit. Vybírejte podle testů jednotlivých pneumatik, recenzí a zkušeností, a pokud vám to finanční situace umožní, snažte se vybrat pneumatiky, které mají z hlediska výdrže nejlepší výsledky. V létě na mokré silnici se vám vaše investice vyplatí.

Další bernou mincí při výběru je valivý odpor pneumatiky, který se zásadně projevuje na spotřebě. Valivý odpor pneumatiky je označen písmeny na stupnici A až G na štítku, kterým musí být dle norem EU označena každá nová pneumatika. Čím je valivý odpor nižší, tím je spotřeba ale i množství produkovaných zplodin menší.

Kontakt pneumatik s vozovkou se projevuje určitým stupněm hluku. Výrobci se samozřejmě snaží hlučnost co nejvíce snížit, ale hlučnost závisí na mnoha dalších faktorech, včetně rychlosti a stylu řízení. Hlučnost pneumatik opět najdete na štítku každé pneumatiky a uvádí se v dB (decibel). I několik málo decibelů navíc v porovnání s konkurencí se na pneumatikách může projevit mnohem větší intenzitou zvuku, na svědomí to má logaritmická stupnice. Na štítku je také uvedena pouze vnější hlučnost, tedy hlučnost v kabině vozu se dá jen těžko odhadnout. Běžně se hlučnost pohybuje okolo 70 dB, často i pod touto hranicí, takže právě tímto číslem se řiďte při výběru.

Zákonná povinnost mít na autě zimní pneumatiky končí 31. března, pak se doporučuje už přejít pomalu na letní, takže s výběrem není čas otálet. Jen do toho!

reklama
ZOBRAZIT KOMENTÁŘE
komentare

Další články

reklama
blog comments powered by Disqus
reklama