ZPĚT NA ČLÁNKY & RECENZE

Nejnovější nárazové testy Euro NCAP - spokojenost i velké rozpaky
6. prosince 2015

reklama
Nezávislá organizace Euro NCAP zveřejnila bezpečnostní vysvědčení patnácti nových aut. Spokojeni mohou být zájemci o vozy Kia, Renault nebo Jaguar. Dvojice modelů těchto značek dosáhla na nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení. Propadla Lancia Ypsilon (na snímku).

Jedenáct z patnácti automobilů, které organizace Euro NCAP otestovala v poslední várce z hlediska bezpečnosti, získalo plný počet pěti hvězd. Hned tři automobilky mají mezi premianty dvojnásobné zastoupení. Jaguar s modely XE a XF, Kia s novými generacemi kompaktního SUV Sportage a manažerské Optimy a Renault s novým Méganem a nástupcem manažerské Laguny - Talismanem.

Kromě hvězdiček hodnotících celkovou bezpečnost vozu se všechny modely zkoumají ve čtyřech samostatných kategoriích, u nichž získávají procentuální hodnocení. Nejvíce pozornosti bývá upřeno na ochranu dospělé posádky, kde se zaskvěl nový Mercedes GLC.

Nástupce modelu GLK chrání dospělé z 95 procent, což je nejlepší výkon v poslední sérii a letos druhý nejvyšší výsledek po Volvu XC90 (97 procent). Mercedes obdržel maximální možný počet bodů při obou typech bočního nárazu nebo při ochraně spolujezdce při nárazu čelním.

Mercedes GLC si připsal z patnácti prověřovaných aut i nejvyšší hodnocení při ochraně dětí, kde dosáhl 89 procent. Největší šanci na přežití při srážce s autem mají chodci u modelů BMW Z4 a Infiniti Q30 (mají od Euro NCAP 91 procent), nejlepší asistenční systémy měl z testované patnáctky Jaguar XF (83 procent).

Nejen dobré zprávy ale přinesla poslední várka Euro NCAP testů. Doslova výbuch znamenají jen dvě hvězdičky pro malý hatchback Lancia Ypsilon, který se ještě nedávno prodával i v Česku. Pouhých 44 procent bodů při ochraně dospělé posádky znamená suverénně nejhorší letošní výsledek.

Ani jeden bod nezískala Ypsilonka v letos novém typu nárazu - tedy čelním bez přesazení. Všechny části těla u spolujezdce byly v nejvyšším možném ohrožení na pětistupňové škále. Stejně na tom je i hlava řidiče. Aby toho nebylo málo, auto začalo po tomto nárazu hořet.

Níže naleznete kompletní přehled výsledků aut testovaných v poslední sérii zkoušek Euro NCAP seřazený podle počtu hvězd a s procenty za ochranu dospělých a dětí:

Mercedes GLC       5 hvězd     95 %   89 %

Jaguar XF              5 hvězd     92 %   84 %

Jaguar XE              5 hvězd     92 %   82 %

Lexus RX               5 hvězd     91 %   82 %

BMW X1                5 hvězd     90 %   87 %

Kia Sportage          5 hvězd     90 %   83 %

Renault Mégane     5 hvězd     88 %   87 %

Kia Optima            5 hvězd     86 %   86 %

Opel Astra              5 hvězd     86 %   84 %

Renault Talisman    5 hvězd     86 %   84 %

Infiniti Q30             5 hvězd     84 %   86 %

Mini Clubman         4 hvězdy     90 %   68 %

Nissan Navara        4 hvězdy     79 %   78 %

BMW Z4                 3 hvězdy     69 %   61 %

Lancia Ypsilon         2 hvězdy     44 %   79 %

Kliknutím na aktivní názvy modelů otevřete jejich ceníky, výbavy, technická data, redakční testy a další podrobnosti.

Výsledky nárazových testů Euro NCAP u většiny nových aut prodávaných na českém trhu včetně odkazů na videa ze zkoušek najdete zde.

reklama
ZOBRAZIT KOMENTÁŘE
komentare

Další články

První pětihvězdičková auta roku 2015: Renault Espace a Suzuki Vitara
Crash testy renomované organizace Euro NCAP jsou letos opět přísnější, přesto se už objevily první auta, která dostala plný počet pěti hvězd - jde o nový Renault Espace a Suzuki Vitara. O hvězdu méně mají Fiat 500X a Mazda 2.
Škoda Superb má za bezpečnost pět hvězd, Hyundai i20 čtyři
Tři nová vysvědčení za bezpečnost vystavila nezávislá organizace Euro NCAP. Maximální počet pěti hvězd získala nová Škoda Superb, o jednu hvězdu méně si připsal malý hatchback Hyundai i20 a jen tři hvězdy dostal minivůz Fiat Panda Cross.
reklama
Sedm z devíti nárazových testů skončilo s maximem v podobě pěti hvězd
Devět automobilových novinek vyzkoušela nezávislá organizace Euro NCAP v nejnovější várce nárazových testů. Sedm z nich dostalo nejvyšší hodnocení v podobě pěti hvězdiček.
Podzimní nárazové testy - ze sedmi aut jen tři nedostala pět hvězd
Nové generace modelů Audi A4, Honda HR-V, Honda Jazz a Hyundai Tucson obdržely od nezávislé organizace Euro NCAP nejlepší možné vysvědčení v podobě pěti hvězd za bezpečnost. Mazda MX-5, Opel Karl a Volkswagen Caddy mají o hvězdu méně.
reklama
blog comments powered by Disqus
reklama