ZPĚT NA ČLÁNKY & RECENZE

Nejbezpečnější auta roku 2014
28. prosince 2014

reklama
Nezávislá organizace Euro NCAP letos vydala vysvědčení z předmětu Bezpečnost 41 modelům aut. Vybrali jsme ty nejbezpečnější z každé kategorie.

Pouze osmnáct ze 41 testovaných vozů v roce 2014 si odvezlo od Euro NCAP plný počet pěti hvězdiček. Pravidla se totiž rok od roku zpřísňují a letos se tento úkol stal především pro malé a levné vozy téměř neřešitelným - zejména kvůli požadavkům na asistenční systémy.

Jediným vozem, jemuž se v nejmenší kategorii označované Supermini podařilo v roce 2014 pět hvězd od Euro NCAP získat, je nová Škoda Fabia (na snímku - podrobnosti o jejích výsledcích čtěte zde). Nárazové a další testy přitom podstoupilo hned třináct mrňousů, šlo tedy o nejpočetněji zastoupenou třídu.

Vybrali jsme nejbezpečnější auta podle Euro NCAP nejen mezi těmi nejmenšími, ale i v rámci dalších kategorií:

Model                                počet hvězd       ochrana dospělých     ochrana dětí

Kategorie Supermini

Škoda Fabia                     5 hvězd               81 %                              81 %

Ford Tourneo Courier         4 hvězdy             84 %                              84 %

Smart Fortwo                    4 hvězdy             82 %                              82 %

Malé rodinné vozy

Nissan Qashqai                5 hvězd             88 %                                83 %

BMW 2 Active Tourer         5 hvězd             84 %                                85 %

Nissan Pulsar                   5 hvězd             84 %                                81 %

Velké rodinné vozy

Mercedes třídy C               5 hvězd             92 %                                84 %

Malá MPV

VW Golf Sportsvan            5 hvězd             87 %                                85 %

Malé off-roady

Mercedes-Benz GLA         5 hvězd             96 %                                88 %

Kliknutím na aktivní názvy modelů otevřete jejich ceníky, přehled výbav, technická data, redakční testy a další podrobnosti. Kromě ochrany dospělé a dětské posádky sleduje Euro NCAP i ochranu chodců a asistenční systémy auta.

Dělicí čára mezi malými a velkými vozy a také běžnými auty a off-roady z hlediska počtu dosažených hvězd je hodně zřetelná. Když sečteme auta tříd Supermini, malá rodinná a malá MPV, tak z 29 modelů získalo plný počet pěti hvězd pouze šest z nich. Zato z dvanácti off-roadů a velkých aut jich pět hvězd získalo - všech dvanáct!

Zajímavý souboj se odehrál mezi trojicí novinek ve střední třídě, kterou Euro NCAP označuje jako velká rodinná auta. Nový Mercedes třídy C tam mírně předčil jak čerstvé generace Fordu Mondeo tak Volkswagenu Passat, které ale také s jistotou získaly plný počet hvězdiček.

Nejvyšším počtem pětihvězdičkových aut se letos chlubí Nissan. Jeho hattrick mají na starosti kromě kompaktů Pulsaru a Qashqaie, které najdete v našem přehledu, i nová generace středně velkého SUV X-Trail.

Výsledky dalších aut testovaných organizací Euro NCAP nejen v letošním roce ale také v letech minulých naleznete i s odkazy na videa z nárazů zde. Výsledky z různých let se nedají podle Euro NCAP přímo porovnávat stejně jako hodnocení aut v různých kategoriích. Například stejný počet hvězd a procent u malého vozu a velkého off-roadu neznamená, že bezpečnost obou lze stavět na stejnou úroveň.

reklama
ZOBRAZIT KOMENTÁŘE
komentare

reklama
blog comments powered by Disqus
reklama