ZPĚT NA ČLÁNKY & RECENZE

Nárazové testy Euro NCAP: Škoda Kodiaq dostala plný počet pěti hvězd
31. května 2017

reklama
Nové mladoboleslavské SUV dostalo v nárazovém testu nezávislé organizace Euro NCAP plný počet hvězd. Kromě Kodiaqu se nejen proti zdi vydaly ještě malé vozy Nissan Micra, Suzuki Swift a kompaktní SUV Mini Countryman.

Nejlépe 92 procenty byl Kodiaq s motorem 2.0 TDI hodnocen za ochranu dospělých, 77 procent dostal za bezpečnost dětí, 71 procent si vysloužil při střetu s chodcem a 54 procent za bezpečnostní systémy. Při čelním nárazovém testu do deformovatelné bariéry se čtyřicetiprocentním přesahem rychlostí 64 km/h, který simuluje vzájemnou srážku dvou aut padesátkou, ochránil Kodiaq bez problémů cestující na různých místech v autě. Menší problém znamenalo lehké ohrožení hrudníku řidiče. Mírné potíže by měl cestující na zadních sedadlech v oblasti hrudníku při plném čelním nárazu rychlostí 50 km/h do nedeformovatelné překážky. Naopak při bočním nárazu do bariéry získal Kodiaq plný počet bodů.

Při testování bezpečnosti dětí byl menší problém u figuríny simulující desetileté dítě sedící ve druhé řadě sedadel v oblasti krku. Některé typy dětských sedaček se také nedaly připevnit na prostřední místo v druhé řadě a žádnou ze čtyř testovaných univerzálních sedaček se nepodařilo bezpečně připevnit do příplatkové třetí řady sedadel.

Plných pět hvězd získala také druhá generace kompaktního SUV Mini Countryman testovaného s dieselovým motorem. Dospělé ochránila na 90 procent, děti na 80 procent, což je výrazně lepší než předchozí generace, která absolvovala testy u Euro NCAP v roce 2010.

Nebýt hodnocení asistenčních systémů, získala by plný počet hvězd i nová generace Nissanu Micra. Takhle si japonský zástupce v segmentu B vysloužil v základní výbavě pouze čtyři hvězdičky, nicméně za ochranu dospělých získal více procent než Mini Countryman i v základní „čtyřhvězdičkové“ verzi a problémy neměl ani při ochraně dětí, kde si v obou případech vysloužil lepší hodnocení než Škoda Kodiaq.

Nové Suzuki Swift, které se ještě na českém trhu neprodává, nedosáhlo na pět hvězd ani při plné bezpečnostní výbavě. V základu dokonce dostalo jen tři hvězdičky. Body se malému suzuki strhávaly za absenci detekce chodců, alez hlediska pasivní ochrany posádky není Swift o tolik pozadu za větší Microu zvláště v ochraně dětí. Vyloženě kritické místo při obou čelních nebo bočním nárazu Swift nemá.

Níže naleznete výsledky obou letošních nárazových testů Euro NCAP. V závorce je počet hvězd v celkovém hodnocení, v prvním sloupci hodnocení bezpečnosti dospělých, ve druhém dětí, ve třetím chodců a ve čtvrtém výčet asistenčních systémů.

Škoda Kodiaq (5)          92 % 77 % 71 % 54 %

Mini Countryman (5)     90 % 80 % 64 % 51%

Nissan Micra (5)           91 % 79 % 79 % 72%

Nissan Micra (4)           91 % 79 % 68 % 49%

Suzuki Swift (4)            88 % 75 % 69 % 44%

Suzuki Swift (3)            83 % 75 % 69 % 25%

Kliknutím na aktivní názvy modelů otevřete jejich ceníky, výbavy, technická data, redakční testy a další podrobnosti. Výsledky nárazových testů Euro NCAP u většiny nových aut prodávaných na českém trhu (s výjimkou výše uvedené čtveřice automobilů) včetně odkazů na videa ze zkoušek najdete zde.

reklama
ZOBRAZIT KOMENTÁŘE
komentare

blog comments powered by Disqus
reklama