ZPĚT NA ČLÁNKY & RECENZE

Deset nejlevnějších pětidveřových hatchbacků velikosti VW Golf
20. září 2015

reklama
Kompaktní pětidveřové hatchbacky neboli auta typu a velikosti Volkswagenu Golf v současné době procházejí výraznou obměnou. Až během pár měsíců skončí, nepůjde už žádný z nich pořídit za cenu nižší než 300 tisíc korun.

"Golf klasse" totiž právě v těchto týdnech prochází velkou generační obměnou. Na autosalonu ve Frankfurtu se představily nové generace modelů Opel Astra a Renault Mégane, Kia modernizovala cee´d, Hyundai nedávno i30, mezi mladé modely patří i Nissan Pulsar nebo Peugeot 308.

První zdražování začalo kvůli oslabení koruny, pak se přidaly další vlivy v podobě navýšení povinné výbavy o monitorování tlaku v pneumatikách nebo zavedení přísnější emisní normy Euro 6. Nové modely jsou většinou lehčí, úspornější, dynamičtější a lépe vybavené, ale také dražší.

Před čtyřmi roky se deset nejlevnějších pětidveřových hatchbacků nižší střední třídy dalo pořídit pod tři sta tisíc korun a nejdostupnější z nich, Kia cee´d, stál necelých 220 tisíc. Aktuálně se dají za méně než tři sta tisíc sehnat poslední tři modely, všechny jsou ale výběhové a jejich prodej brzy skončí. Je tedy téměř jisté, že například za rok už nebude pod magickou hranicí žádný z pětidveřových hatchbacků.

Dobře je to vidět třeba na nové Astře, která začíná s cenou o dvacet tisíc výš než předchůdkyně. Do našeho žebříčku se ale dostaly obě generace. Na rozdíl od modernizovaného cee´du, který s cenou od 334 980 korun zůstal těsně za branami našeho přehledu. Nevešel se ani etalon třídy, VW Golf (na snímku), jehož základní výbava nedávno zdražila o tři tisíce na 372 900 korun.

Níže se tedy podívejte na aktuální přehled deseti nejlevnějších aut nižší střední třídy. Starší verze modelů Kia cee´d a Opel Astra (tedy J) už se nedá objednávat, ale doprodávají se pouze ze skladů. Je tedy možné, že jejich základní varianty už ani nejsou k sehnání.

Kia cee´d                              274 980 korun

Opel Astra J                         299 900 korun

Renault Mégane                    299 900 korun

Škoda Rapid Spaceback        307 900 korun

Seat Leon                             312 900 korun

Opel Astra K                         319 900 korun

Hyundai i30                          319 990 korun

Honda Civic 2015                  329 900 korun

Nissan Pulsar                       329 900 korun

Peugeot 308                          330 000 korun

Kliknutím na aktivní názvy modelů otevřete jejich ceníky, přehled výbav, technická data, redakční testy a další podrobnosti. Ceny z oficiálních ceníků výrobců platí k 20. 9. 2015.

Od každého vozu vždy uvádíme pouze nejlevnější variantu, která splňuje naše požadavky, i když některé modely by se do první desítky vešly s více motory a výbavami. Kompletní přehled všech 39 verzí pětidveřových hatchbacků nižší střední třídy s cenou do 350 tisíc korun naleznete zde.

Nejlevnější verze aut v našem žebříčku už dávno nepohánějí pouze benzinové čtrnáctistovky a šestnáctistovky bez turba, jak tomu bylo dříve. Například základní varianty Méganu, Rapidu, Leonu i Pulsaru mají pod kapotou turbomotory.

Některé hatchbacky nižší střední třídy se do 350 tisíc vejdou i s turbodiesely. Právě z nich se rekrutují nejúspornější auta. O nejmenší množství nafty si řekne Renault Mégane 1.5 dCi/70 kW (3,6 l), mezi benziňáky je největším spořínkem nová Astra 1.0 Turbo se spotřebou pouze 4,3 l naturalu.

Nejlepší dynamiku nabízí Škoda Rapid Spaceback 1.2 TSI/81 kW, která dosahuje stokilometrové rychlosti z místa během 9,8 s.

reklama
11. června 2015
Test Volkswagen Golf
Vyzkoušeli jsme jako první v Česku nový tříválcový turbomotor 1.0 TSI, s nímž má Volkswagen Golf konzumovat jen 4,3 l benzinu na 100 km. Podobný agregát se časem objeví i u Škody Fabia. Jsou jeho parametry reálné?
ZOBRAZIT AKTUÁLNÍ CENÍK Volkswagen Golf
ZOBRAZIT KOMENTÁŘE
komentare

Další články

Ford Focus - nové motory, zdražení aut na benzin, zlevnění dieselů
Ford pokračuje v obměně motorů pro Focus, tentokrát se dotkla verzí s automatickou převodovkou. Zlevnily nové naftové motory, zdražily benzinové. Porovnali jsme rodinný model od Fordu s konkurencí.
Hyundai výrazně zlevnil naftová auta. Kombík i30 1.6 CRDi stojí od 340 tisíc
Výrazné snížení cen naftových verzí modelů i20, ix20, i30 a i30 kombi v rozmezí od 100 po 110 tisíc připravil na začátek září Hyundai. Nejzajímavější nám připadá dobře vybavené kombi od i30 s motorem 1.6 CRDi za 339 980 korun.
reklama
Nový Opel Astra se zmenšil zvenčí, ale ne uvnitř. Láká na nízkou spotřebu
Ještě před oficiální světovou premiérou nového Opelu Astra jsme auto prohlédli a změřili. Zmenšily se jeho vnější rozměry, vnitřní zůstaly na podobné úrovni. Díky snížení hmotnosti bude mít benzinová verze rekordně nízkou spotřebu.
Nový Opel Astra si proti předchůdci polepšil zejména z hlediska dynamiky
Nový Opel Astra díky výraznému snížení hmotnosti mezigeneračně vylepšil dynamiku motorů a to až o dvě vteřiny při měření zrychlení z 0 na 100 km/h. Ceny srovnatelných verzí se zvýšily v rozmezí od 10 do 50 tisíc. Za příplatek lze mít řadu unikátních prvků výbavy.
reklama
blog comments powered by Disqus
reklama