ZPĚT NA ČLÁNKY & RECENZE

V nárazových testech zazářilo nejen korejské, ale i čínské auto
26. září 2013

reklama
Korejské vozy získávají nejvyšší počet pěti hvězd v nárazových testech Euro NCAP v poslední letech často, takže výsledek nové Kie Carens není takové překvapení. Poprvé ale exceloval při hodnocení bezpečnosti i čínský zástupce - Qoros 3 sedan.

Z hlediska českého trhu zaujmou hlavně výsledky nové generace rodinného multifunkčního vozu Kia Carens (na snímku). Jeho prodej se totiž rozběhl tak, že v srpnu zaostal v registracích jen o dva vozy za guru kategorie MPV Renaultem Scénic, jak se můžete přesvědčit v žebříčku nejoblíbenějších aut v Česku zde. Kia Carens získala v hodnocení Euro NCAP pět hvězd. Dospělou posádku ochránila na 94 procent, což je nejlepší výsledek z letos testovaných kompaktních MPV.

Největší problém komisaři zaznamenali při bočním nárazu na sloup, kde hrudníku řidiče Carense hrozí prostřední třetí stupeň nebezpečí. Zato při nárazu z boku na plošší překážku získal vůz plný počet bodů. Dětskou posádku ochrání Kia Carens na 76 procent.

Nová Kia Carens tak vymazala vzpomínky na nepříliš povedený test předchozí generace modelu v roce 2007, při kterém oznámkovalo Euro NCAP bezpečí dospělých 76 procenty a dětí 70 procenty. Ceník modelu Kia Carens najdete zde, podrobný test čtěte zde.

Čínská auta dosud bývala v testech Euro NCAP za otloukánky. Například rodinný Landwind CV9 mohl být v roce 2010 rád za dvě hvězdy z pěti možných s hrůzostrašnou mírou ochrany dospělé posádky vyčíslenou 34 procenty. Proto je výsledek sedanu Qoros 3 malou senzací. Auto dlouhé 4,6 m prošlo testem naprosto suverénně, když za bezpečí dospělých nasbíralo 95 procent a dětí 87 procent. Jde o první pětihvězdičkový čínský model v historii testů Euro NCAP a zároveň o jeden z nejbezpečnějších dosud zkoušených sedanů.

Všechny části figurín řidiče a spolujezdce při každém z nárazů byly ve výsledkovém diagramu qorosu zbarveny zelenou nebo žlutou barvu, což představuje maximálně druhý, lehký stupeň ohrožení. Qoros udivil i výbornými výsledky za ochranu chodců a používání asistenčních výsledků, což jsou disciplíny, s nimiž mají problém i vozy značek dlouhodobě testy Euro NCAP procházejících.

Značka Qoros vznikla teprve v roce 2007 a sídlí v Šanghaji. Podařilo se jí přetáhnout řadu zkušených manažerů z evropských automobilek a pro své vozy využívá komponenty špičkových dodavatelských firem. Model 3 sedan je prvním vozem Qorosu a zaujme, že prvním a zatím jediným evropským trhem, na který se dováží, je Slovensko. Auto stojí 20 960 eur za verzi s benzinovým turbomotorem 1.6/115 kW, v přepočtu tedy více než půl milionu korun.

"Jde o pilotní projekt, Qoros hledal malý trh, na kterém si chce vyzkoušet a nastavit všechny procesy, než začne své vozy dovážet i do dalších zemí. Do Česka se Qoros 3 sedan minimálně v ročním horizontu dovážet nebude," řekl nám Robin Babický, technický ředitel firmy M Motors SK, která se prodejem vozu u našich sousedů zabývá.

reklama
ZOBRAZIT KOMENTÁŘE
komentare

reklama

Další články

Nejbezpečnější auta roku 2012 podle crash testů Euro NCAP
Organizace Euro NCAP vydala přehled nejbezpečnějších aut v jednotlivých kategoriích na základě výsledků loňských crash testů. Nejvíce vítězství zaznamenal Ford. Volvo V40 bylo vyhlášeno nejbezpečnějším vozem všech dob.
Nová Octavia zářila v nárazových testech. Je bezpečnější než předchůdkyně.
Nejen dnes už téměř povinných pět hvězd na celkovém vysvědčení, ale hlavně vynikající výsledky v jednotlivých hodnocených oblastech - tak si vedla nová Škoda Octavia v nárazových testech Euro NCAP.
reklama
Trax a Captur mají pět hvězd od Euro NCAP. Sandero čtyři a Evalia tři
Čtveřice nových aut prošla nárazovými testy Euro NCAP. Nejlevnější vůz na českém trhu Dacia Sandero získal čtyři hvězdy. Plným počtem pěti hvězd se chlubí SUV Chevrolet Trax a Renault Captur. Jen tři má Nissan NV200 Evalia.
Nárazové testy nových generací Citroënu C4 Picasso a Hondy CR-V
Pět hvězd, tedy nejvyšší hodnocení, získaly nové generace modelů Citroën C4 Picasso a Honda CR-V v nárazových testech od nezávislé organizace Euro NCAP. Přinášíme podrobnosti k výsledkům.
Nové nárazové testy - třikrát pět hvězd, dvakrát čtyři
Nezávislá organizace Euro NCAP otestovala bezpečnost pěti nových modelů aut. Tři z nich získaly maximální počet pěti hvězd, zbývající dva čtyři hvězdy. Přinášíme podrobnosti.
Citroën C4 Picasso vs. Kia Carens. Duel dvou nových rodinných aut
Citroën letos způsobil novou generací modelu C4 Picasso v automobilovém světě slušné pozdvižení. Porovnali jsme extravagantně vyhlížející rodinné auto s dalším čerstvým přírůstkem mezi kompaktní vozy kategorie MPV - Kiou Carens.
reklama
blog comments powered by Disqus
reklama