ZPĚT NA ČLÁNKY & RECENZE

Sedm z devíti nárazových testů skončilo s maximem v podobě pěti hvězd
7. září 2015

reklama
Devět automobilových novinek vyzkoušela nezávislá organizace Euro NCAP v nejnovější várce nárazových testů. Sedm z nich dostalo nejvyšší hodnocení v podobě pěti hvězdiček.

Začátkem letošního roku to vypadalo, že maximální pětihvězdičkové vysvědčení v testech organizace Euro NCAP, která se zabývá hodnocením bezpečnosti, nebude na rozdíl od dřívějška automatickou povinností, ale spíše výjimečnou záležitostí. Známkování se totiž letos zpřísnilo, přibyl nový nárazový test a v potaz se bere širší spektrum bezpečnostních asistentů. Podrobnější rozpis letošních novinek naleznete zde.

Jenže automobilky se požadavkům Euro NCAP rychle přizpůsobily. Z devíti aut testovaných v nejnovější várce jich sedm získalo pět hvězd a jen dvě o hvězdičku méně.

Největší dojem ze všech vozů, které se zúčastnily poslední série nárazových testů, udělala nová generace velkého SUV Volvo XC90. Ta jako první auto v historii získala plných sto procent bodů za bezpečnostní asistenty. O moc hůře nedopadla ani při hodnocení ochrany dospělých členů posádky, kde si připsala 97 procent. Parádní vysvědčení doplňuje 87 procent za ochranu dětí a 72 procent při hodnocení následků srážky s chodcem.

Pět hvězd obdržel i velký konkurent Volva XC90, nová generace Audi Q7. Ta dostala dokonce o procento více za ochranu dětí a ani při ochraně dospělé posádky nezaostává.

Mezi pětihvězdičkovou elitu přibyly rovněž tři vozy rodinné kategorie MPV - nové generace fordů Galaxy a S-MAX a Volkswagenu Touran.

Sedmičku aut s plným počtem hvězd doplňuje manažerská Toyota Avensis po nedávné modernizaci a nové kompaktní SUV Renault Kadjar.

O hvězdu méně dostaly kompaktní SUV Mazda CX-3 a nová generace pickupu Mitsubishi L200. Jejich problémem ale není horší výkonnost v nárazových testech. Mitsubishi chybí systém autonomního brzdění při riziku srážky a mazda ho nabízí pouze v nejvyšších výbavách, takže nesplnily kvótu pro udělení pěti hvězd v kategorii asistenčních systémů.

Přehled nejnovějších výsledků seřazený podle počtu hvězd a s procenty za ochranu dospělých a dětí naleznete níže:

Volvo XC90                          5 hvězd     97 %   87 %

Audi Q7                              5 hvězd     94 %   88 %

Toyota Avensis                    5 hvězd     93 %   85 %

Renault Kadjar                    5 hvězd     89 %   81 %

Volkswagen Touran              5 hvězd     88 %   89 % (na snímku)

Ford Galaxy                        5 hvězd     87 %   87 %

Ford S-MAX                         5 hvězd     87 %   87 %

Mazda CX-3                         4 hvězdy    85 %   79 %

Mitsubishi L200                    4 hvězdy    81 %   84 %

Kliknutím na aktivní názvy modelů otevřete jejich ceníky, výbavy, technická data, redakční testy a další podrobnosti.

Výsledky nárazových testů Euro NCAP u většiny nových aut prodávaných na českém trhu včetně odkazů na videa ze zkoušek najdete zde.

reklama
22. července 2016
Test Volkswagen Touran
Recenzi kompaktního velkoprostorového vozu, který může převézt až sedm cestujících, jsme obohatili o zkušenosti s benzinovým motorem 1,4 TSI a sedmistupňovou převodovkou DSG.
ZOBRAZIT AKTUÁLNÍ CENÍK Volkswagen Touran
ZOBRAZIT KOMENTÁŘE
komentare

reklama
blog comments powered by Disqus
reklama