ZPĚT NA ČLÁNKY & RECENZE

Nejbezpečnější auta roku 2012 podle crash testů Euro NCAP
23. ledna 2013

reklama
Organizace Euro NCAP vydala přehled nejbezpečnějších aut v jednotlivých kategoriích na základě výsledků loňských crash testů. Nejvíce vítězství zaznamenal Ford. Volvo V40 bylo vyhlášeno nejbezpečnějším vozem všech dob.

Nový Renault Clio v kategorii nejmenších aut označovaných jako supermini, Volvo V40 (na snímku) mezi malými rodinnými auty, BMW řady 3 u větších rodinných aut, Fiat 500L a Ford B-MAX v rámci malých víceúčelových aut MPV, Ford Kuga u menších vozů s pohonem 4x4, Hyundai Santa Fe mezi většími SUV 4x4 a Ford Transit Custom coby nejúspěšnější zástupce dodávek - to jsou podle Euro NCAP nejbezpečnější vozy roku 2012. Všechny obdržely nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení. Podrobnější procentuální výsledky ochrany dospělých a dětí včetně odkazů na videa z nárazových testů najdete nejen u oceněných aut, ale i mnoha dalších nových i starších vozů zde. Kliknutím na aktivní názvy modelů otevřete jejich ceníky, přehled výbav, technická data, redakční testy a další podrobnosti.

Organizace Euro NCAP vyhlásila i nejhorší auta z loňských sérií nárazových testů. Jde o kompaktní SUV Jeep Compass a dodávku Renault Trafic. Tyto modely obdržely pouze dvě hvězdičky z pěti, což je tristní bilance vzhledem k tomu, že 33 ze 44 loňských testů skončilo nejvyšším hodnocením pěti hvězd.

Téměř automatické udělování pětihvězdičkového hodnocení se zřejmě v příštích letech stane minulostí. Euro NCAP již dříve vyhlásila, že každý rok bude "utahovat šrouby" a zpřísňovat procentuální hranice v dílčích částech testů, za něž ještě lze uložit pět hvězd. Nově navíc do známkování zařadí i přítomnost takových pomocníků jako automatického brzdění vozu před překážkou nebo adaptivního tempomatu, který sám udržuje řidičem nastavený odstup od vozidla před ním.

Euro NCAP uděluje procentuální hodnocení každého auta ve čtyřech oblastech - za bezpečnost dospělé posádky na předních sedadlech, za ochranu dětí na předních i zadních sedadlech, ochranu chodců a za úroveň osazení auta elektronickými bezpečnostními systémy a jejich funkčnost. Auta rozbíjí různými typy nárazů (přední, boční, zadní), zároveň je testuje na zkušebních drahách v nejrůznějších podmínkách.

Nejbezpečnějším autem všech dob vyhlásila Euro NCAP loni testované Volvo V40. Novinka mezi kompaktními hatchbacky velikosti VW Golf dostala za ochranu dospělých 98 procent, za ochranu dětí 75 %, ochranu chodců 88 % a za asistenční systémy plných 100 %. Pro zajímavost - nová Škoda Rapid, která podle Euro NCAP patří do stejné třídy a dostala také pět hvězd má skóre 94 % u dospěláků, 80 % u dětí, 69 % u chodců a 71 % u asistenčních systémů.

reklama
ZOBRAZIT KOMENTÁŘE
komentare

reklama

Další články

Crash testy - nová Honda Civic zazářila, Jeep Compass zklamal
Organizace Euro NCAP zveřejnila výsledky nárazových testů dvou nových aut. Honda Civic 9. generace dosáhla pěti hvězd i podle přísnějších letošních kritérií, Jeep Compass má hvězdy dvě. Nabízíme podrobnosti.
Crash testy - pět hvězd pro BMW 3, Hyundai i30, Mazdu CX-5 a Peugeot 208
Čtyři modely prošly nárazovými testy organizace Euro NCAP a všechny obdržely maximálních pět hvězd i podle letošních zpřísněných kritérií. Nabízíme podrobnosti ze zkoušek BMW 3, Hyundai i30, Mazdy CX-5 a Peugeotu 207.
reklama
Zajímavý nový prvek výbavy - Ford Mondeo dostane nafukovací pásy
Už brzy zřejmě rozšíříme naše databáze o nový prvek výbavy. Příští generace Fordu Mondeo, která přijede začátkem roku 2013, totiž dostane nafukovací pásy. Ty fungují částečně i jako airbag.
Šest novinek prošlo nárazovými testy. Volvo V40 přepisovalo historii.
Nové generace modelů Kia cee´d, Renault Clio a Audi A3, nový Ford B-MAX, Volvo V40 a pick-up Isuzu D-MAX - to jsou auta, která nově prošla nárazovými testy. Jak dopadla a co zajímavého rozbíjení nových vozů přineslo?
Pět hvězdiček za bezpečnost Škodě Rapid, jen tři Dacii Lodgy
Patnáct nových modelů prošlo nárazovými testy Euro NCAP. Jediným z nich, který nezískal plný počet hvězd, je levná rodinná Dacia Lodgy. Zato dvojčata z Mladé Boleslavi Škoda Rapid a Seat Toledo prošla bez zaváhání.
Jen tři hvězdy z nárazových testů Euro NCAP pro kolínská trojčata
Toyota Aygo prošla nárazovými testy Euro NCAP. Nezávislá organizace jí udělila pouze tři hvězdy z pěti možných a výsledek připsala i sourozencům Citroënu C1 a Peugeotu 107.
reklama
blog comments powered by Disqus
reklama