ZPĚT NA ČLÁNKY & RECENZE

Jedenáct aut nově prošlo nárazovými testy. Pět bez plného počtu hvězd
27. listopadu 2013

reklama
Nezávislá organizace Euro NCAP zveřejnila jedenáct nových vysvědčení pro vozy, které absolvovaly její testy. Šest z nich získalo plný počet hvězd, pět aut obdrželo o hvězdičku méně. Které modely se nárazových zkoušek zúčastnily?

Z hlediska prodejní úspěšnosti testovaných vozů na českém trhu nás nejvíc zajímá výsledek nové generace Peugeotu 308, která přijela na tuzemské silnice teprve před několika týdny. Dostala plných pět hvězd a Euro NCAP ohodnotilo ochranu dospělých na 92 a dětí na 79 procent. Jediné dva vážnější problémy představují střední ohrožení hrudníku řidiče při bočním nárazu na sloup a větší síly působící na krk figuríny tříletého dítěte upoutané do sedačky na zadním sedadle. Podrobný jízdní test nového Peugeotu 308 napsaný na základě zkoušek několika verzí čtete zde.

Přímou konkurenci pro Peugeot 308 představuje i nová generace Mazdy 3 (na snímku), která dopadla ještě o něco lépe než francouzský soupeř. Tím pádem samozřejmě obdržela pět hvězd, k tomu 93 % za ochranu dospělých a 86 % u dětí. Výrazně překonala i výsledky předchůdkyně. Při klasickém bočním nárazu do deformovatelné překážky dokonce obdržela maximum bodů. Zato úder na sloup je stejně jako u peugeotu kamenem úrazu. Řidičův hrudník se tady dokonce ocitl ve čtvrtém stupni ohrožení z pěti možných. Klasický jízdní test nové Mazdy 3, která se v Česku prodává ještě kratší dobu než Peugeot 308, čtěte zde.

Vynikajících výsledků z hlediska bezpečnosti dosáhl i další nováček na českém trhu - Ford Tourneo Connect. Jde o první osobní verzi kompaktní dodávky, která takové ocenění získala. Ford Tourneo Connect navíc dostal pět hvězd s velkou rezervou za 94procentní ochranu dospělých a 85 procent u dětí. Žádná část "těla" figurín nebyla při testech ohrožena vyšším než druhým stupněm nebezpečí. Běžný test prodloužené verze Tournea Connect označené Grand najdete zde.

Sestavu pětihvězdičkových aut doplňují luxusní vozy Infiniti Q50 a Maserati Ghibli, plný počet hvězd získal i elektromobil postavený na základě Mitsubishi Outlander.

Čtyři hvězdy z pěti nadělilo Euro NCAP nové generaci křížence malého hatchbacku a multifunkčního vozu MPV - Nissanu Note. Dospělou posádku chrání na 86 procent a děti na 82 procent. Na rozdíl od pětihvězdičkových aut tady hrozí poranění i při čelním nárazu - od volantu a středového sloupku. Střední stupeň ohrožení zaznamenali zkušební komisaři na obou stehnech řidiče a levém stehně spolujezdce. Stejně je na tom krk řidiče při nárazu zezadu. Bežný silniční test Nissanu Note, který proběhl bez jediného škrábance :-), čtěte zde.

Dalšími čtyřhvězdičkovými auty jsou elektromobil BMW i3, malé SUV Ford Ecosport, které se zatím v Česku nenabízí, nebo osobní verze dodávky VW Transporter označená T5 Kombi. Při opakovaném testu si o jednu hvězdu na čtyři polepšil i Mercedes Citan Kombi alias Renault Kangoo převlečený do kabátku s třícípou hvězdou.

Přehled dříve vydaných vysvědčení od Euro NCAP autům, která se aktuálně jako nová nabízejí na českém trhu, včetně odkazů na videa crash testů, máte zde.

reklama
ZOBRAZIT KOMENTÁŘE
komentare

reklama

Další články

reklama
blog comments powered by Disqus
reklama