ZPĚT NA ČLÁNKY & RECENZE

Deset nejlevnějších aut na zemní plyn (CNG)
13. prosince 2015

reklama
Nejlevnějším autem na zemní plyn (CNG) je minivůz Seat Mii, který se dá pořídit už od 266 900 korun. Druhým nejdostupnějším plyňákem je sourozenec Mii Škoda Citigo. Do první desítky se vešla i Octavia, nejprodávanější auto na CNG v Česku.

Zemní plyn neboli CNG (Compressed Natural Gas) je aktuálně nejoblíbenějším alternativním palivem v Česku. Za prvních jedenáct měsíců letošního roku si Češi zaregistrovali 2623 nových automobilů na zemní plyn, což je 1,24 % ze všech registrovaných nových osobních aut. Za loňský rok činil podíl aut na CNG 0,73 %, v roce 2013 jen 0,23 %, tedy méně než podíl vozů na LPG nabo hybridů. Nyní "céengéčka" ostatní alternativní pohony drtivě porážejí.

Zásluha na tom patří Škodě Auto, která upravila na zemní plyn novou generaci octavie, nejoblíbenějšího auta v Česku. Právě škodovky tvoří drtivou většinu aut prodávaných v Česku jako nových s možností spalovat CNG. Následují volkswageny, fiaty audiny a seaty.

Připravili jsme žebříček deseti aktuálně nejlevnějších nových aut na CNG. Všechna se vešla do půl milionu korun, což je velký pokrok proti situaci před třemi lety, kdy bylo potřeba pro výběr deseti nejdostupnějších aut na CNG hranice 700 tisíc. Od té doby přibyla řada nových modelů. Níže tedy najdete hitparádu nejlevnějších "céengéček":

Seat Mii 1.0 MPI/50 kW                          266 900 Kč

Škoda Citigo 1.0 MPI/50 kW                    270 200 Kč

VW Up! 1.0 MPI/50 kW                           285 900 Kč

Fiat Panda 0.9 TwinAir CNG                    330 000 Kč

Fiat Qubo 1.4 Natural Power                    334 400 Kč

Fiat Punto 1.4 Natural Power                   337 000 Kč

Fiat 500L 0.9 TwinAir CNG                      398 300 Kč

Fiat 500L Living 0.9 TwinAir CNG             439 900 Kč

Škoda Octavia 1.4 TSI G-TEC                 448 900 Kč

Seat Leon ST 1.4 TGI                             455 900 Kč

Kliknutím na aktivní názvy modelů otevřete jejich ceníky, přehled výbav, technická data, redakční testy a další podrobnosti. Ceny platí při platbě naráz, nejsou v nich započítány případné bonusy na vstupní cenu do výpočtu splátek při značkovém financování. Ceny jsou s DPH.

Každé auto jsme do přehledu zařadili pouze s nejlevnější karosářskou verzí. Například Citigo se na plyn prodává ve tří i pětidveřové variantě, která je o deset tisíc dražší. Kompletní přehled všech verzí aut na zemní plyn do 500 tisíc seřazený od nejlevnější najdete zde. Nedivte se, že u některých aut uvádíme dvě zdánlivě stejné verze. Snažíme se uvádět zvlášť jak parametry motoru při spalování plynu tak při spalování benzinu, které se liší. Někteří výrobci jako třeba Škoda ale parametry při jízdě na benzin neuvádějí, protože ho považují jen za nouzové řešení.

V žebříčku se nám sešla auta různých velikostí a typů karoserií. Od minivozů (Mii, Citigo, Up!, Panda), přes malé hatchbacky (Punto), kompaktní rodinné hatchbacky, liftbacky a kombíky (Octavia, Leon) až po víceúčelové a tedy hlavně rodinné vozy MPV nejrůznějších délek (Qubo, 500L, 500L Living).

Zajímavé je, jak se vyvíjely ceny aut na CNG za poslední tři roky. Z aut, která byla v TOP 10 tehdy i dnes nejvíc zdražil Fiat Panda, o čtyřicet tisíc. Nyní se však prodává auto o generaci novější. Naopak Fiat Qubo, který ze za ty tři roky nezměnil, o pět tisíc zlevnil, Fiat Punto zdražil jen o dva tisíce. Škoda Citigo na CNG je o 15 300 Kč dražší než v roce 2012.

Všechny modely mají na plyn upravenou pouze jednu motorizaci, kterou vidíte v hitparádě. Vždy jde o motory, které mohou zároveň spalovat benzin, a mají nádrže na obě paliva, i když ta benzinová slouží spíše jako rezervní. Nejúspornějšími plynovými auty v našem výběru jsou trojčata z koncernu Volkswagen (Citigo, Mii, Up!), která spotřebují jen 2,9 kg plynu na každých 100 km. Nejdynamičtějšími vozy z naší hitparády jsou Seat Leon a Škoda Octavia se zrychlením z místa na stovku během 9,8 s.

Některá auta uvedená v přehledu jsme ve verzi na zemní plyn testovali. Například o zkušenostech s plynovou Octavií se dočtete zde, její videotest si prohlédněte zde.

reklama
ZOBRAZIT AKTUÁLNÍ CENÍK SEAT Mii 5dv.
ZOBRAZIT KOMENTÁŘE
komentare

reklama
blog comments powered by Disqus
reklama