ZPĚT NA ČLÁNKY & RECENZE

Čtyři suveréni v nové sérii nárazových testů Euro NCAP
25. října 2013

reklama
Čtyři rozbitá auta, tři z kategorie SUV, a všechna s maximálním počtem pěti hvězdiček - takové jsou v kostce výsledky poslední série nárazových testů Euro NCAP. Uspěli Jeep Cherokee, Mercedes CLA, Peugeot 2008 a Suzuki SX4 S-Cross.

SUVeréni - tak by vypadal jednoslovný titulek k poslední sérii crash testů nezávislé organizace Euro NCAP.

Ze tří vozů SUV, tedy aut nejen na asfalt, ale i do lehčího terénu, je z hlediska prodeje na českém trhu nejzajímavější nástupce velmi oblíbeného modelu SX4 od Suzuki, který se do Česka přijel teprve před dvěma měsíci a jehož podrobný test čtěte zde.

Nový S-Cross (na snímku) chrání dospělou posádku na 92 procent a děti na 80 procent, což je nejlepší výsledek ze čtyř testovaných aut v poslední várce a jedno z nejlepších vysvědčení mezi všemi kompaktními SUV. Ohrožení částí těl dospělých figurín při všech typech nárazu dosáhlo maximálně druhého stupně na pětibodové škále. Za boční náraz suzuki obdrželo maximální počet bodů. Totéž platí i pro ochranu nejmenšího pasažéra ve věku 1,5 roku upoutaného v sedačky na místě spolujezdce proti směru jízdy. Euro NCAP nemá proti bezpečnosti nového S-Crossu žádnou zásadnější připomínku.

Dalším pětihvězdičkovým SUV je Peugeot 2008, tedy zástupce nejmenších "obrněnců" disponující pouze pohonem přední nápravy. Jeho výsledky jsou o něco horší než u suzuki, 88 procent za ochranu dopělých a 77 procent u dětí. Při bočním nárazu na kůl se hrudník řidiče ocitl ve středním stupni nebezpečí stejně jako jeho krk při nárazu zezadu. Euro NCAP zjistilo, že se výsledky prakticky neliší od menšího modelu 208, z něhož 2008 strukturálně vychází. Podrobný test modelu 2008 si můžete přečíst zde.

Třetím SUV do pětihvězdičkové party je nová generace Jeepu Cherokee. Ten ochránil dospělou posádku před nárazy na 92 procent a děti na 79 procent. Největším úskalím pro něj byl stejně jako pro Peugeot 2008 takzvaný whiplash, v překladu prásknutí bičem, odborně hypertenze nebo hyperreflexe krku z prudkého škubnutí po zadním nárazu. Také u Cherokeeho je řidič vystaven střednímu stupni nebezpečí. Za ochranu obou dětí dostal maximum bodů, stržená procenta souvisejí s nedbalým upozorněním na možná rizika při poutání malých pasažérů.

Jediným neSUV v pětihvězdičkovém kvartetu je čtyřdveřové kupé Mercedes-Benz CLA. Jeho skóre se zastavilo na 91 procentech u ochrany dospělých a 75 procentech při péči o děti. Největší problém mělo kupátko, jehož podrobný test čtěte zde, s bočním nárazem na sloup, kdy se hrudník řidiče ocitl ve středním stupni nebezpečí. Naopak malé dítě ve věku 1,5 roku cestující na přední sedačce proti směru jízdy ochránilo na maximální počet bodů.

Chcete vědět, jak bezpečná jsou další nová auta? Klikněte zde pro jejich výsledky a odkazy na videa z nárazových testů.

reklama
ZOBRAZIT KOMENTÁŘE
komentare

reklama

Další články

Pět hvězdiček za bezpečnost Škodě Rapid, jen tři Dacii Lodgy
Patnáct nových modelů prošlo nárazovými testy Euro NCAP. Jediným z nich, který nezískal plný počet hvězd, je levná rodinná Dacia Lodgy. Zato dvojčata z Mladé Boleslavi Škoda Rapid a Seat Toledo prošla bez zaváhání.
Jen tři hvězdy z nárazových testů Euro NCAP pro kolínská trojčata
Toyota Aygo prošla nárazovými testy Euro NCAP. Nezávislá organizace jí udělila pouze tři hvězdy z pěti možných a výsledek připsala i sourozencům Citroënu C1 a Peugeotu 107.
reklama
Nejbezpečnější auta roku 2012 podle crash testů Euro NCAP
Organizace Euro NCAP vydala přehled nejbezpečnějších aut v jednotlivých kategoriích na základě výsledků loňských crash testů. Nejvíce vítězství zaznamenal Ford. Volvo V40 bylo vyhlášeno nejbezpečnějším vozem všech dob.
Nová Octavia zářila v nárazových testech. Je bezpečnější než předchůdkyně.
Nejen dnes už téměř povinných pět hvězd na celkovém vysvědčení, ale hlavně vynikající výsledky v jednotlivých hodnocených oblastech - tak si vedla nová Škoda Octavia v nárazových testech Euro NCAP.
Trax a Captur mají pět hvězd od Euro NCAP. Sandero čtyři a Evalia tři
Čtveřice nových aut prošla nárazovými testy Euro NCAP. Nejlevnější vůz na českém trhu Dacia Sandero získal čtyři hvězdy. Plným počtem pěti hvězd se chlubí SUV Chevrolet Trax a Renault Captur. Jen tři má Nissan NV200 Evalia.
Nárazové testy nových generací Citroënu C4 Picasso a Hondy CR-V
Pět hvězd, tedy nejvyšší hodnocení, získaly nové generace modelů Citroën C4 Picasso a Honda CR-V v nárazových testech od nezávislé organizace Euro NCAP. Přinášíme podrobnosti k výsledkům.
Nové nárazové testy - třikrát pět hvězd, dvakrát čtyři
Nezávislá organizace Euro NCAP otestovala bezpečnost pěti nových modelů aut. Tři z nich získaly maximální počet pěti hvězd, zbývající dva čtyři hvězdy. Přinášíme podrobnosti.
V nárazových testech zazářilo nejen korejské, ale i čínské auto
Korejské vozy získávají nejvyšší počet pěti hvězd v nárazových testech Euro NCAP v poslední letech často, takže výsledek nové Kie Carens není takové překvapení. Poprvé ale exceloval při hodnocení bezpečnosti i čínský zástupce - Qoros 3 sedan.
reklama
blog comments powered by Disqus
reklama