ZPĚT NA ČLÁNKY & RECENZE

Autem roku 2016 v ČR se stala Škoda Superb
17. února 2016

reklama
Škoda Superb s náskokem zvítězila ve finále ankety Auto roku 2016 v České republice. Motorističtí novináři ji upřednostnili před Opelem Astra, Subaru Levorg, Volvem XC90 a Fordem Mustang.

Nová generace Superbu získala ve finálové části ankety Auto roku 2016 v České republice celkem 1422 bodů, Opel Astra na druhém místě 1125 bodů, Subaru Levorg 1042 bodů, Volvo XC90 851 bodů a Ford Mustang 810 bodů. Finálová pětice vykrystalizovala z třiceti nominovaných automobilových novinek.

Každý z 35 motoristických novinářů rozděloval ve finále 150 bodů a hodnotil pětici modelů podle jízdních vlastností, užitné hodnoty, ekonomiky provozu, vyspělosti technologií a designu. Vzhledem k velké vzájemné rozdílnosti pěti modelů ve finále nedávalo moc smysl auta porovnávat mezi sebou, ale spíše to, jak si vedou obecně, nebo ve své kategorii.

Níže si můžete prohlédnout detailní hodnocení šéfredaktora portálu www.vybermiauto.cz Ondřeje Běhala, který byl jedním z porotců včetně slovního zdůvodnění. Po kliknutí na aktivní jméno každého z finálových modelů si můžete přečíst podrobný test vozu.

1. Škoda Superb 37 bodů

Hlavním kritériem při volbě auta roku byla pro mne vždy revolučnost, tedy něco nového, co model přinášel do automobilové branže, nebo alespoň segmentu. Letos revolucionáři mezi finalisty chybí, a tak mnohem více vystupuje do popředí postavení každého modelu vůči konkurenci v dané třídě s ohledem na cenu a provozní náklady. Tento způsob bodování navíc posouvá do popředí nová metodika. A pokud podle ní bude každý porotce opravdu striktně postupovat, stane se Superb jasným vítězem ankety. Auto nemá zásadních slabin, překonává soupeře prostorností, dobře vypadá, výborně jezdí, má špičkové parametry většiny motorů a dá se pořídit a provozovat za rozumné peníze. Loni jsem jednoznačně volil autem roku VW Passat, letos tedy logicky padá volba na Superb, který je proti Passatu jen lehce technologicky ošizený, vzhledově zajímavější a levnější.

2. Ford Mustang 32 bodů

Už dlouho žádná automobilka nevyrobila tak úžasné auto pro radost z jízdy za relativně rozumné peníze (škoda brzkého zdražení vyvolaného extrémní poptávkou po novém Mustangu). Živit bych ho sice nechtěl, ale zato bych v něm chtěl pořád jezdit a koukat se na něj. A to letos stačí na stříbrnou medaili.

3. Subaru Levorg 28 bodů

Tenhle kombík má asi nejlepší poměr jízdních vlastností a ceny ze všech aut, která jsem kdy v životě testoval. Bestseller se z něj v Česku nestane, protože není k dostání s naftovým motorem, prostorností a dynamikou také právě nevyniká, ale kdo potřebuje kombík a nechce se vzdát radosti z jízdy, nenajde lepší volbu.

4. Opel Astra 27 bodů

Nová Astra by si zasloužila cenu za mezigenerační skok století nebo také za nejvydařenější mezigenerační redukční dietu. Z tlustého ocucaného bonbónu se stal příjemně jezdící, úsporný, pohledný a celkově velmi dobrý hatchback nižší střední třídy. Navíc nabízí některé prvky výbavy jako třeba skvěle svítící LED světlomety nebo propojení s vnějším světem, které nejsou v segmentu obvyklé. Zároveň si ale myslím, že mezi hatchbacky nižší střední existují i lepší auta. Nejen v dílčích vlastnostech jako třeba v dynamice, kde Astra s některými motory zaostává více, než by bylo na finalistu auta roku zdrávo, ale i komplexně.

5. Volvo XC90 26 bodů

Z některých hledisek fantastické auto nejen v rámci SUV, ale i celkově – prostorné, bezpečné, s originálním designem. Na druhou stranu se svezete s jeho nejsilnějším naftovým motorem (čtyřválcem), přesednete do konkurenčního Audi Q7 s podobně úsporným, ale mnohem důstojnějším šestiválcem, a víte, že je něco špatně.

Hodnocení aut podle Ondřeje Běhala v jednotlivých kategoriích:

Jízda: Mustang 15, Levorg 12, Superb 9, Astra 5, volvo 4. 

Užitná hodnota: Superb 13, Levorg a volvo 8, Astra 6, Mustang 5.

Ekonomika: Astra a Superb 9, volvo 5, Levorg 4, Mustang 3.

Technologie: volvo 6, Astra 5, Levorg 4, Superb 3, Mustang 2.

Design: Mustang 7, Superb a volvo 3, Astra 2, Levorg 0.

reklama
19. června 2016
Test Škoda Superb
Recenzi Škody Superb jsme obohatili o dojmy z ekologické verze GreenLine. Tři řidiči s ní během dvoutýdenního testu ujeli více než pět tisíc kilometrů. A byli potěšeni opravdu nízkou spotřebou.
ZOBRAZIT AKTUÁLNÍ CENÍK Škoda Superb
ZOBRAZIT KOMENTÁŘE
komentare

reklama
blog comments powered by Disqus
reklama