Auta v porovnavači: žádné :: v poptávkovém formuláři: žádné
Vybermiauto.czAutodata › Novinky

Výsledky nejnovějších nárazových testů nepříjemně překvapily

Vloženo: 25.6.2014

Nezávislá organizace Euro NCAP rozdala šest nových vysvědčení hodnotících bezpečnost nových aut. Zatímco v minulosti většina vozů uspěla s maximálním počtem pěti hvězd, tentokrát tu máme čtyři tříhvězdičkové modely.

Tři hvězdy z pěti možných obdržely levné sedany, dvojčata Citroën C-Elysée a Peugeot 301. Stejně dopadl i populární hatchback Renault Mégane (na snímku) a malé MG3, které se v Česku neprodává.

Čtyři hvězdy si vysloužila osobní verze malé dodávky Ford Tourneo Courier. Plného počtu pěti hvězd dosáhla pouze rodinná verze Volkswagenu Golf pojmenovaná Sportsvan. Podrobnější výsledky z hlediska ochrany dospělé posádky i dětí stejně jako vysvědčení dalších aut prodávajících se na českém trhu najdete zde.

Částečně se dají rozpačité výsledky vysvětlit přísnější metodikou Euro NCAP, která vyžaduje rok od roku vyšší úroveň bezpečnosti aut vůči chodcům a zpřísňuje i nároky na asistenční systémy. Ty mají nehodám předcházet.

Jenže na příkladu Renaultu Mégane je vidět, že auto testované letos na sklonku své životní dráhy po několika modernizacích vykazuje v totožných nárazových testech horší výsledky než v roce 2008 těsně po uvedení na trh. Tehdy Mégane zazářil stoprocentním bodovým ziskem při ochraně dospělé posádky, nyní získal podprůměrných 83 procent.

Zhoršila se jeho schopnost chránit řidiče a spolujezdce při čelním nárazu. Ještě větší rozdíl Euro NCAP vysledovalo při bočním nárazu na sloup, kde byl hrudník řidiče vystavený třetímu, tedy prostřednímu stupni ohrožení.

Totálně Mégane propadl při takzvaném "whiplash testu", který se v roce 2008 neprováděl. Zkouška spočívá v nárazu zezadu a zkoumání ochrany krku před poraněním. Cestující na zadních sedadlech Méganu jsou vystaveni nejvyššímu, pátému stupni ohrožení, předním pasažérům hrozí střední nebezpečí.

Stejně špatně by dopadly krky osob na zadních sedadlech laciných sedanů Citroën C-Elysée a Peugeot 301. Nejvyšší stupeň nebezpečí vyhlásilo Euro NCAP i hrudníku řidiče při bočním nárazu na sloup. Celkově získala dvojčata vyhledávaná pro výborný poměr ceny, výbavy a prostornosti za ochranu dospělých jen 71 procent.

Ještě hůře dopadl produkt tradiční britské značky vlastněné Číňany, malý hatchback MG3, který se prodává ve Velké Británii, ale na českém trhu ho neseženete. Při hodnocení ochrany dospělé posádky si vysloužil mizerných 69 procent. Horší výsledek z běžných osobních aut zaznamenala pouze Dacia Logan při testu v roce 2005.

Airbagy MG3 se po nárazu nafoukly špatně, takže ochrana hlavy předních cestujících měla k ideálu daleko. Jejich nohy ohrozila palubní deska a stejně jako u předešlých aut se v maximálním ohrožení ocitly krky pasažérů na zadních sedadlech. Naopak předpisovou ochranu všech krků ve voze předvedl nový Volkswagen Golf Sportsvan.

Související články

V nárazových testech zazářilo nejen korejské, ale i čínské auto
Čtyři suveréni v nové sérii nárazových testů Euro NCAP
Jedenáct aut nově prošlo nárazovými testy. Pět bez plného počtu hvězd
Nejlepší ochránci dětí podle Euro NCAP

blog comments powered by Disqus

Fiat Tipo Kombi: Velký zavazadlový prostor za minimální cenu
Fiat uvedl na český trh nejpraktičtější karosářskou verzi řady Tipo. Nové kombi nabízí zavazadelník o objemu 550 litrů a doplňuje verze sedan a hatchback. V základní verzi s motorem 1.4/88 kW přijde na 329 900 Kč.
21.2.2017 | více
 

Druhá generace SUV Countryman je největším mini všech dob
Mini rostou jako z vody. Zvětšila se poslední generace klasického třídveřového modelu, přibyl pětidveřový nebo kombi Clubman. Nyní přichází nová generace SUV Countryman, která rovnou skočila o třídu výše.
19.2.2017 | více
 

Ford Mondeo: Celkové zdražení o 12 tisíc, jen verzi Vignale zlevnili o 35 tisíc korun
Před koncem ledna u Fordu vydali nový ceník modelu Mondeo. To bylo plošně zdraženo o 12 tisíc korun. Zlevnění o 35 tisíc korun se dočkala jen luxusní verze Vignale, která však pouze v základu stojí pod milion korun.
17.2.2017 | více
 

Renault Captur: Bonus 10 tisíc korun na výbavu a 10 tisíc na skladové vozy
U Renaultu Captur dostanete v únoru na skladové vozy bonus 10 tisíc korun a navíc i zimní pneumatiky zdarma. K tomu si ještě můžete zvolit výbavu navíc v hodnotě 10 tisíc korun a ještě dostanete bonus 20 tisíc při výkupu starého vozu.
15.2.2017 | více
 

Peugeot 308 SW zlevnil o pět tisíc, s turbodieselem jej pořídíte již za 395 tisíc korun
Začátkem února vrátili u Peugeotu do nabídky bonus až 20 tisíc korun při výkupu starého vozu. U pětidveřového hatchbacku 308 se tak můžete dostat na základní cenu 320 tisíc korun, kombi minimálně pořídíte za 395 tisíc korun.
14.2.2017 | více
 

Všechny články | Odebírat RSS kanál