Spouštíme testovací verzi nového Vybermiauto.cz. Vyzkoušejte si vylepšenou stránku mezi prvními! Přejít na nové Vybermiauto.cz


Auta v porovnavači: žádné :: v poptávkovém formuláři: žádné
Vybermiauto.czAutodata › Novinky

Nová Škoda Fabia získala maximálních pět hvězd za bezpečnost

Vloženo: 5.11.2014

Organizace Euro NCAP otestovala bezpečnost třetí generace Škody Fabia a vystavila jí nejlepší možné celkové vysvědčení v podobě pěti hvězd. Dílčí problém se objevil u cestujících v druhé řadě při zadním nárazu.

Co se nepovedlo prvním dvěma generacím Škody Fabia, zvládla až ta třetí. Získala od nezávislé organizace Euro NCAP nejvyšší možný počet pěti hvězd za bezpečnost. Sice v některých parametrech s odřenýma ušima, zato po výrazném zpřísnění kritérií pro udělení tohoto vyznamenání v posledních letech.

Za ochranu dospělé posádky si nová Fabia (na snímku) připsala 81 procent ze sta možných, přičemž pro udělení pěti hvězd je nezbytných alespoň osmdesát procent. Bylo to tedy těsné. Největší problém se odehrál při simulovaném nárazu zezadu, kdy organizátoři testů zjistili, že opěrky hlavy v druhé řadě sedadel vůbec nechrání cestující před úrazem krční páteře. V tomto dílčím ohledu vykázala nová Fabia pátý, tedy nejvyšší stupeň nebezpečí. Přitom opěrky hlavy na předních sedadlech fungují bezchybně.

Všechny ostatní testy dopadly pro fabii výborně nebo velmi dobře. Žádná část těl testovacích figurín se neocitla ve vyšším než druhém, tedy mírném stupni nebezpečí.

Také při testech ochrany dětí si Škoda Fabia připsala 81 procent ze sta možných. Jedinou závažnější připomínku má Euro NCAP k umístění dětské sedačky na prostředním místě ve druhé řadě, kde je nestabilní.

S rezervou splnila Fabia letošní pětihvězdičkové požadavky na bezpečnost chodců a vybavenost auta asistenčními systémy. V obou těchto kategoriích získala 69 procent.

Předchozí generace Škody Fabia testovaná v roce 2007 obdržela za bezpečnost dospělé posádky podle tehdejších kritérií 88 procent a dětí 74 procent, celkově si však vysloužila pouze čtyři hvězdičky z pěti možných stejně jako první generace modelu testovaná v roce 2000. Výsledky většiny aut prodávaných na českém trhu najdete spolu s odkazy na videa crash testů zde.

Plný počet pěti hvězd získaly v aktuální listopadové a předchozí říjnové sérii testů také nový rodinný vůz od BMW 2 Active Tourer, nový reprezentant Nissanu mezi hatchbacky nižší střední třídy Pulsar i další generace SUV střední třídy Nissan X-Trail, elektromobil Tesla S nebo nová třída V od Mercedesu, velký víceúčelový vůz.

O hvězdu méně si vysloužil extravagantní zástupce malých SUV Citroën C4 Cactus a hatchback nižší střední třídy Renault Mégane, který organizace testovala znovu poté, co v předchozí zkoušce obdržel jen tři hvězdy. Přesně takový výsledek, tedy jen tři hvězdičky, si nyní odvezl nový minivůz Suzuki Celerio, který se ještě na českém trhu neprodává.

Pořád ale dopadl lépe než jeho sourozenec Swift v provedení pro indický trh, který stejně jako další levné vozítko pro tamní trh Datsun Go nezískal kvůli velkému stupni ohrožení dospělé posádky ani jedinou hvězdu. Swift vyráběný pro Evropu a prodávaný na českém trhu se přitom může pochlubit maximálním počtem pěti hvězd od Euro NCAP.

Aktivní prokliky u jmen jednotlivých modelů aut vedou k jejich ceníkům na českém trhu, případně podrobným testům a dalším informacím.

Související články

Jedenáct aut nově prošlo nárazovými testy. Pět bez plného počtu hvězd
Nejlepší ochránci dětí podle Euro NCAP
Výsledky nejnovějších nárazových testů nepříjemně překvapily
Čest nových aut v nárazových testech zachraňuje mercedes

blog comments powered by Disqus

Fiat Tipo Kombi: Velký zavazadlový prostor za minimální cenu
Fiat uvedl na český trh nejpraktičtější karosářskou verzi řady Tipo. Nové kombi nabízí zavazadelník o objemu 550 litrů a doplňuje verze sedan a hatchback. V základní verzi s motorem 1.4/88 kW přijde na 329 900 Kč.
21.2.2017 | více
 

Druhá generace SUV Countryman je největším mini všech dob
Mini rostou jako z vody. Zvětšila se poslední generace klasického třídveřového modelu, přibyl pětidveřový nebo kombi Clubman. Nyní přichází nová generace SUV Countryman, která rovnou skočila o třídu výše.
19.2.2017 | více
 

Ford Mondeo: Celkové zdražení o 12 tisíc, jen verzi Vignale zlevnili o 35 tisíc korun
Před koncem ledna u Fordu vydali nový ceník modelu Mondeo. To bylo plošně zdraženo o 12 tisíc korun. Zlevnění o 35 tisíc korun se dočkala jen luxusní verze Vignale, která však pouze v základu stojí pod milion korun.
17.2.2017 | více
 

Renault Captur: Bonus 10 tisíc korun na výbavu a 10 tisíc na skladové vozy
U Renaultu Captur dostanete v únoru na skladové vozy bonus 10 tisíc korun a navíc i zimní pneumatiky zdarma. K tomu si ještě můžete zvolit výbavu navíc v hodnotě 10 tisíc korun a ještě dostanete bonus 20 tisíc při výkupu starého vozu.
15.2.2017 | více
 

Peugeot 308 SW zlevnil o pět tisíc, s turbodieselem jej pořídíte již za 395 tisíc korun
Začátkem února vrátili u Peugeotu do nabídky bonus až 20 tisíc korun při výkupu starého vozu. U pětidveřového hatchbacku 308 se tak můžete dostat na základní cenu 320 tisíc korun, kombi minimálně pořídíte za 395 tisíc korun.
14.2.2017 | více
 

Všechny články | Odebírat RSS kanál