Spouštíme testovací verzi nového Vybermiauto.cz. Vyzkoušejte si vylepšenou stránku mezi prvními! Přejít na nové Vybermiauto.cz


Auta v porovnavači: žádné :: v poptávkovém formuláři: žádné
Vybermiauto.czAutodata › Novinky

Nová série nárazových testů odhalila slabiny Dacie Logan MCV

Vloženo: 4.12.2014

Nezávisla organizace Euro NCAP nově otestovala dalších dvanáct aut. Sedm jich získalo plný počet pěti hvězd. Zato levný kombík Dacia Logan MCV jen tři. Na pět hvězd nedosáhlo žádné malé auto, Fabia zůstává letos osamocena.

Také nová série hodnocení bezpečnosti nových aut sdružením Euro NCAP ukázala, že plný počet pěti hvězd podle letošních zpřísněných pravidel není a nebude samozřejmostí. Například ze čtveřice testovaných miniaut a malých vozů sloučených do kategorie "supermini" nedosáhl na maximální vysvědčení žádný z modelů. Všechny obdržely o hvězdu méně.

V tomto světle vyznívá nejvyšší možné skóre pro novou fabii z listopadové várky v ještě příznivějšími světle - podrobnosti čtěte zde. Škodovka je zatím jediným autem kategorie supermini, které letos na pět hvězd dosáhlo. A to se teď snažily prémiové vozy značek Smart nebo Mini a velký konkurent Fabie na českém i evropském trhu, Opel Corsa v nové generaci.

Přehled nejnovějších výsledků seřazený podle počtu hvězd a s procenty za ochranu dospělých a dětí naleznete níže:

Dacia Logan MCV               3 hvězdy    57 %   75 %

Mini Cooper                        4 hvězdy    79 %   73 %

Opel Corsa                         4 hvězdy    79 %   77 %

Smart Forfour                      4 hvězdy    78 %   77 %

Smart Fortwo                      4 hvězdy    82 %   80 %

Ford Mondeo                       5 hvězd     86 %   82 %

Kia Sorento                         5 hvězd     90 %   83 %

Land Rover Discovery Sport  5 hvězd     93 %   83 %

Lexus NX                            5 hvězd     82 %   82 %

Porsche Macan                    5 hvězd     88 %   87 %

Subaru Outback                   5 hvězd     85 %   87 %

VW Passat                          5 hvězd     85 %   87 %

Kliknutím na aktivní názvy modelů otevřete jejich ceníky, výbavy, technická data, redakční testy a další podrobnosti.

Dacia Logan MCV (na snímku) je suverénně nejlevnějším kombíkem na českém trhu, jak se můžete přesvědčit v přehledu všech verzí této kategorie s cenou do 300 tisíc seřazených od nejlevnější zde. Za to ale kupující platí daň v podobě horší bezpečnosti. Dospělá posádka je podle Euro NCAP chráněná jen z 57 procent. Například při částečně přesazeném čelním nárazu rychlostí 64 km do deformovatelné překážky utrpěl prostor pro cestující značné deformace. Poškodil se A sloupek i práh a velkému nebezpečí byl vystaven zejména řidič. Jeho hrudník se ocitl ve druhém nejvyšším stupni ohrožení z pěti. Části palubní desky se pro změnu staly rizikem pro kolena a stehna (prostřední stupeň ohrožení). Ještě o stupeň většímu tlaku byla vystavena spodní část nohou figuríny řidiče. Například spojkový pedál se posunul o více než 14 cm směrem dozadu.

Dobře pro hrudník řidiče nedopadl ani boční náraz na sloup. Opět odolával druhému nejvyššímu stupni ohrožení. Sedadlo šoféra se posunulo a zablokovalo zámek pásu, který pak museli pořadatelé rozříznout, aby vůbec figurínu dostali z auta. Ještě hůře dopadl náraz zezadu pro krky cestujících na zadních sedadlech, což je ale docela častý problém i u dražších aut. Logan MCV si alespoň částečně napravil reputaci solidní ochranou dětí, ale na víc než tři hvězdy to v celkovém skóre nestačilo.

Podobné problémy jako Logan MCV měl při bočním nárazu na sloup a nehodě zezadu i nový Opel Corsa. Hrudník řidiče a krky cestujících vzadu se v těchto případech ocitly ve druhém nejvyšším a nejvyšším stupni ohrožení.

Zajímavé je, že z dvojice nových smartů dokázal lépe ochránit dospělé cestující ten menší - pouze dvoumístný fortwo. Ani jemu to ale nestačilo na lepší skóre než čtyři hvězdy. Oba modely měly stejně jako Corsa a Logan MCV potíže při bočním nárazu na sloup, který odhalil slabou ochranu hrudníku řidiče při takových situacích.

Všechna testovaná větší auta pět hvězd obdržela. Velmi podobné procentuální skóre při ochraně dospělém posádky získali rivalové na poli aut pro manažery v nových generacích - Ford Mondeo a VW Passat. Přidal se k nim i kombík schopný jízdy v terénu, Subaru Outback, jehož testovaná nová generace na český trh teprve dorazí.

Poprvé komisaři rozbíjeli model značky Porsche a kompaktní SUV Macan si bez větších obtíží zajistilo plný počet pěti hvězd. Ještě lepšími výsledky při ochraně dospělých se pyšní větší SUV Land Rover Discovery Sport a nová generace modelu Kia Sorento, která se zatím v Česku neprodává. Ta dokonce získala za boční nárazy maximální počet bodů. Naopak trochu méně přesvědčivých, ale stále pětihvězdičkových výsledků dosáhlo hybridní SUV kombinující pohon na benzin a elektřinu - Lexus NX 300h.

Výsledky nárazových testů Euro NCAP u většiny nových aut prodávaných na českém trhu včetně odkazů na videa ze zkoušek najdete zde.

Související články

Jedenáct aut nově prošlo nárazovými testy. Pět bez plného počtu hvězd
Nejlepší ochránci dětí podle Euro NCAP
Výsledky nejnovějších nárazových testů nepříjemně překvapily
Čest nových aut v nárazových testech zachraňuje mercedes

blog comments powered by Disqus

Fiat Tipo Kombi: Velký zavazadlový prostor za minimální cenu
Fiat uvedl na český trh nejpraktičtější karosářskou verzi řady Tipo. Nové kombi nabízí zavazadelník o objemu 550 litrů a doplňuje verze sedan a hatchback. V základní verzi s motorem 1.4/88 kW přijde na 329 900 Kč.
21.2.2017 | více
 

Druhá generace SUV Countryman je největším mini všech dob
Mini rostou jako z vody. Zvětšila se poslední generace klasického třídveřového modelu, přibyl pětidveřový nebo kombi Clubman. Nyní přichází nová generace SUV Countryman, která rovnou skočila o třídu výše.
19.2.2017 | více
 

Ford Mondeo: Celkové zdražení o 12 tisíc, jen verzi Vignale zlevnili o 35 tisíc korun
Před koncem ledna u Fordu vydali nový ceník modelu Mondeo. To bylo plošně zdraženo o 12 tisíc korun. Zlevnění o 35 tisíc korun se dočkala jen luxusní verze Vignale, která však pouze v základu stojí pod milion korun.
17.2.2017 | více
 

Renault Captur: Bonus 10 tisíc korun na výbavu a 10 tisíc na skladové vozy
U Renaultu Captur dostanete v únoru na skladové vozy bonus 10 tisíc korun a navíc i zimní pneumatiky zdarma. K tomu si ještě můžete zvolit výbavu navíc v hodnotě 10 tisíc korun a ještě dostanete bonus 20 tisíc při výkupu starého vozu.
15.2.2017 | více
 

Peugeot 308 SW zlevnil o pět tisíc, s turbodieselem jej pořídíte již za 395 tisíc korun
Začátkem února vrátili u Peugeotu do nabídky bonus až 20 tisíc korun při výkupu starého vozu. U pětidveřového hatchbacku 308 se tak můžete dostat na základní cenu 320 tisíc korun, kombi minimálně pořídíte za 395 tisíc korun.
14.2.2017 | více
 

Všechny články | Odebírat RSS kanál