Spouštíme testovací verzi nového Vybermiauto.cz. Vyzkoušejte si vylepšenou stránku mezi prvními! Přejít na nové Vybermiauto.cz


Auta v porovnavači: žádné :: v poptávkovém formuláři: žádné
Vybermiauto.czAutodata › Novinky

Čtyři suveréni v nové sérii nárazových testů Euro NCAP

Vloženo: 25.10.2013

Čtyři rozbitá auta, tři z kategorie SUV, a všechna s maximálním počtem pěti hvězdiček - takové jsou v kostce výsledky poslední série nárazových testů Euro NCAP. Uspěli Jeep Cherokee, Mercedes CLA, Peugeot 2008 a Suzuki SX4 S-Cross.

SUVeréni - tak by vypadal jednoslovný titulek k poslední sérii crash testů nezávislé organizace Euro NCAP.

Ze tří vozů SUV, tedy aut nejen na asfalt, ale i do lehčího terénu, je z hlediska prodeje na českém trhu nejzajímavější nástupce velmi oblíbeného modelu SX4 od Suzuki, který se do Česka přijel teprve před dvěma měsíci a jehož podrobný test čtěte zde.

Nový S-Cross (na snímku) chrání dospělou posádku na 92 procent a děti na 80 procent, což je nejlepší výsledek ze čtyř testovaných aut v poslední várce a jedno z nejlepších vysvědčení mezi všemi kompaktními SUV. Ohrožení částí těl dospělých figurín při všech typech nárazu dosáhlo maximálně druhého stupně na pětibodové škále. Za boční náraz suzuki obdrželo maximální počet bodů. Totéž platí i pro ochranu nejmenšího pasažéra ve věku 1,5 roku upoutaného v sedačky na místě spolujezdce proti směru jízdy. Euro NCAP nemá proti bezpečnosti nového S-Crossu žádnou zásadnější připomínku.

Dalším pětihvězdičkovým SUV je Peugeot 2008, tedy zástupce nejmenších "obrněnců" disponující pouze pohonem přední nápravy. Jeho výsledky jsou o něco horší než u suzuki, 88 procent za ochranu dopělých a 77 procent u dětí. Při bočním nárazu na kůl se hrudník řidiče ocitl ve středním stupni nebezpečí stejně jako jeho krk při nárazu zezadu. Euro NCAP zjistilo, že se výsledky prakticky neliší od menšího modelu 208, z něhož 2008 strukturálně vychází. Podrobný test modelu 2008 si můžete přečíst zde.

Třetím SUV do pětihvězdičkové party je nová generace Jeepu Cherokee. Ten ochránil dospělou posádku před nárazy na 92 procent a děti na 79 procent. Největším úskalím pro něj byl stejně jako pro Peugeot 2008 takzvaný whiplash, v překladu prásknutí bičem, odborně hypertenze nebo hyperreflexe krku z prudkého škubnutí po zadním nárazu. Také u Cherokeeho je řidič vystaven střednímu stupni nebezpečí. Za ochranu obou dětí dostal maximum bodů, stržená procenta souvisejí s nedbalým upozorněním na možná rizika při poutání malých pasažérů.

Jediným neSUV v pětihvězdičkovém kvartetu je čtyřdveřové kupé Mercedes-Benz CLA. Jeho skóre se zastavilo na 91 procentech u ochrany dospělých a 75 procentech při péči o děti. Největší problém mělo kupátko, jehož podrobný test čtěte zde, s bočním nárazem na sloup, kdy se hrudník řidiče ocitl ve středním stupni nebezpečí. Naopak malé dítě ve věku 1,5 roku cestující na přední sedačce proti směru jízdy ochránilo na maximální počet bodů.

Chcete vědět, jak bezpečná jsou další nová auta? Klikněte zde pro jejich výsledky a odkazy na videa z nárazových testů.

Související články

Pět hvězdiček za bezpečnost Škodě Rapid, jen tři Dacii Lodgy
Jen tři hvězdy z nárazových testů Euro NCAP pro kolínská trojčata
Nejbezpečnější auta roku 2012 podle crash testů Euro NCAP
Nová Octavia zářila v nárazových testech. Je bezpečnější než předchůdkyně.
Trax a Captur mají pět hvězd od Euro NCAP. Sandero čtyři a Evalia tři
Nárazové testy nových generací Citroënu C4 Picasso a Hondy CR-V
Nové nárazové testy - třikrát pět hvězd, dvakrát čtyři
V nárazových testech zazářilo nejen korejské, ale i čínské auto

blog comments powered by Disqus

Fiat Tipo Kombi: Velký zavazadlový prostor za minimální cenu
Fiat uvedl na český trh nejpraktičtější karosářskou verzi řady Tipo. Nové kombi nabízí zavazadelník o objemu 550 litrů a doplňuje verze sedan a hatchback. V základní verzi s motorem 1.4/88 kW přijde na 329 900 Kč.
21.2.2017 | více
 

Druhá generace SUV Countryman je největším mini všech dob
Mini rostou jako z vody. Zvětšila se poslední generace klasického třídveřového modelu, přibyl pětidveřový nebo kombi Clubman. Nyní přichází nová generace SUV Countryman, která rovnou skočila o třídu výše.
19.2.2017 | více
 

Ford Mondeo: Celkové zdražení o 12 tisíc, jen verzi Vignale zlevnili o 35 tisíc korun
Před koncem ledna u Fordu vydali nový ceník modelu Mondeo. To bylo plošně zdraženo o 12 tisíc korun. Zlevnění o 35 tisíc korun se dočkala jen luxusní verze Vignale, která však pouze v základu stojí pod milion korun.
17.2.2017 | více
 

Renault Captur: Bonus 10 tisíc korun na výbavu a 10 tisíc na skladové vozy
U Renaultu Captur dostanete v únoru na skladové vozy bonus 10 tisíc korun a navíc i zimní pneumatiky zdarma. K tomu si ještě můžete zvolit výbavu navíc v hodnotě 10 tisíc korun a ještě dostanete bonus 20 tisíc při výkupu starého vozu.
15.2.2017 | více
 

Peugeot 308 SW zlevnil o pět tisíc, s turbodieselem jej pořídíte již za 395 tisíc korun
Začátkem února vrátili u Peugeotu do nabídky bonus až 20 tisíc korun při výkupu starého vozu. U pětidveřového hatchbacku 308 se tak můžete dostat na základní cenu 320 tisíc korun, kombi minimálně pořídíte za 395 tisíc korun.
14.2.2017 | více
 

Všechny články | Odebírat RSS kanál