Auta v porovnavači: žádné :: v poptávkovém formuláři: žádné
Vybermiauto.czAutodata › Novinky

Crash testy - nová Honda Civic zazářila, Jeep Compass zklamal

Vloženo: 22.2.2012

Organizace Euro NCAP zveřejnila výsledky nárazových testů dvou nových aut. Honda Civic 9. generace dosáhla pěti hvězd i podle přísnějších letošních kritérií, Jeep Compass má hvězdy dvě. Nabízíme podrobnosti.

Nový Civic se začne v Česku prodávat 12. března. Jeho ceník včetně technických údajů, prvků výbavy a dalších podrobností již nyní najdete zde. Porovnání s konkurenty si můžete prostudovat zde.

Výsledky nárazového testu Euro NCAP poslouží nováčkovi jako dobrá reklama. Pětidveřový rodinný hatchback totiž přesvědčivě splnil kritéria pro udělení pěti hvězd ve všech hodnocených oblastech.

Ochranu dospělých cestujících Euro NCAP ocenilo 94 procenty, přičemž zcela bezchybně dopadl boční náraz. Při čelním nárazu volant mírně ohrožuje hrudník a stehna řidiče, drobné nedostatky crash test zaznamenal i při bočním nárazu na kůl. Míra ochrany se však nikdy nedostala na horší stupeň než druhý (adekvátní) z pěti možných.

Žádné významnější pochybení Civic nezaznamenal ani při ochraně dětí, za kterou obdržel 83 % ze sta možných.

Ještě o trochu lepší výsledek (86 %) si odnesl z hodnocení asistenčních systémů.

Největší problémy budou letos dělat autům předpisy na ochranu chodců. Devátá generace Civicu se s nimi ale vypořádala se ctí, když obdržela 69 %.

Jako kontrast proti výsledkům Civicu působí vysvědčení Jeepu Compass. Zástupce kompaktních vozů třídy SUV (auta, která kromě asfaltu zvládají i lehčí terén) obdržel pouhé dvě hvězdy.

Ochranu dospělých zvládl na 61 %, ačkoli byl vybaven příplatkovými bočními airbagy typu Thorax, které by měly chránit i hlavu. Boční náraz sice zvládl bez ztráty květinky, ale náraz na kůl ze stejné strany přinesl velmi vážné ohrožení řidičova hrudníku hodnocené na školní stupnici pětkou. Kvůli tomu Euro NCAP nepřidělila Compassu za tento typ zkoušky ani bod. Také čelní náraz nedopadl úplně přesvědčivě. Stehna obou předních cestujících a u spolujezdce i holeně mají pouze třetí stupeň ochrany z pěti možných.

Ani práce aktivních opěrek hlavy Euro NCAP neuspokojila.

Nejlépe zvládl Compass ochranu dětí (76 %). Nejvíc testující organizaci vadilo, že se nedá deaktivovat airbag spolujezdce a před rizikem vyplývajícím z usazení malého dítěte na sedadlo spolujezdce varuje pouze anglický nápis na stínítku spolujezdce.

Pouhých 43 % obdržel jeep za asistenční systémy. Například signalizace nepřipoutaných cestujících nesplňuje požadavky Euro NCAP.

O ochraně chodců se nedá mluvit, o čemž svědčí pouze 23 %.

Letošní rok přinesl do hodnocení Euro NCAP přísnější měřítka. Aby auto obdrželo pět hvězd, musí získat celkové skóre přesahující 80 procent. U ochrany dospělých musí činit míra ochrany minimálně 80 procent, u dětí 75 procent a u asistenčních systémů a chodců 60 procent, když ještě před pár lety stačilo pouhých 25 procent.

Pouze osm z více než stovky zkoušených aut od roku 2009 tak dostalo od Euro NCAP potvrzených pět hvězd i pro letošní rok. Jsou jimi BMW řady 1, BMW X1, Ford Focus, Ford Ranger, Mercedes třídy M, Nissan Leaf, Subaru XV a Volvo V60.

Více výsledků nárazových testů objevíte zde.

Související články

Crash test Dacie Duster: jen tři hvězdy od Euro NCAP, ale bát se nemusíte
Nárazové zkoušky Euro NCAP: všech šest aut s plným počtem hvězd, mezi nimi i nový Ford Focus
Deset nových nárazových testů od Euro NCAP
Dvanáct nových nárazových testů Euro NCAP
Škoda Citigo dostala za bezpečnost pět hvězd, testy prošla i čínská auta
Nejlevnější auta s pětihvězdičkovou bezpečností

blog comments powered by Disqus

Dvacet nejprodávanějších automobilových značek v Evropě v roce 2016
Pozici nejoblíbenější značky v Evropě obhájil Volkswagen. Druhý Renault odsunul na třetí pozici Ford. Skokanem roku se stal Jaguar, mezi velkými značkami Mercedes. Škoda obhájila loňské desáté místo.
17.1.2017 | více
 

Toyota Auris: Redukce motorového programu a akční výbava Sprint za 384 900 Kč
U Toyoty po novém roce výrazně zredukovali nabídku řady Auris, kde zbyly jen dvě motorizace. Aktuální varianty jsou ale k dispozici za zajímavé ceny z hlediska bohaté standardní výbavy v rámci zvýhodněné edice Sprint.
15.1.2017 | více
 

Nissan Qashqai: velké zlevnění, základní model stojí 388 100 Kč
Tahoun prodejů japonské automobilky na evropském i českém trhu přichází v lednu se zatraktivněním nabídky. Všechny standardní výbavy byly zlevněny o desetisíce, nejvíce první dvě Visia a Acenta o 22 tisíc korun.
14.1.2017 | více
 

Citroën C4 Cactus pořídíte s docela bohatou výbavu již za 299 900 korun
Citroën v lednu zvýšil bonusy za starý vůz (Berlingo, C4 a C4 Cactus) i leasing (C4 Picasso a Grand Picasso, C5 a C5 Tourer). Jinak se v ceníku měnily jen drobnosti s výjimkou crossoveru C4 Cactus, na který se podíváme podrobněji.
12.1.2017 | více
 

Třetí generace Hyundai i30 přichází na český trh za zaváděcí cenu 399 990 Kč
Hyundai i30 třetí generace vstupuje na český trh. V nabídce zatím bude pouze jako pětidveřový hatchback se zážehovým přeplňovaným tříválcem 1.0 T-GDI nebo turbodieselem 1.6 CRDi v bohaté výbavě Symbol.
11.1.2017 | více
 

Všechny články | Odebírat RSS kanál