Spouštíme testovací verzi nového Vybermiauto.cz. Vyzkoušejte si vylepšenou stránku mezi prvními! Přejít na nové Vybermiauto.cz


Auta v porovnavači: žádné :: v poptávkovém formuláři: žádné
Vybermiauto.czAutodata › Novinky

Crash testy - nová Honda Civic zazářila, Jeep Compass zklamal

Vloženo: 22.2.2012

Organizace Euro NCAP zveřejnila výsledky nárazových testů dvou nových aut. Honda Civic 9. generace dosáhla pěti hvězd i podle přísnějších letošních kritérií, Jeep Compass má hvězdy dvě. Nabízíme podrobnosti.

Nový Civic se začne v Česku prodávat 12. března. Jeho ceník včetně technických údajů, prvků výbavy a dalších podrobností již nyní najdete zde. Porovnání s konkurenty si můžete prostudovat zde.

Výsledky nárazového testu Euro NCAP poslouží nováčkovi jako dobrá reklama. Pětidveřový rodinný hatchback totiž přesvědčivě splnil kritéria pro udělení pěti hvězd ve všech hodnocených oblastech.

Ochranu dospělých cestujících Euro NCAP ocenilo 94 procenty, přičemž zcela bezchybně dopadl boční náraz. Při čelním nárazu volant mírně ohrožuje hrudník a stehna řidiče, drobné nedostatky crash test zaznamenal i při bočním nárazu na kůl. Míra ochrany se však nikdy nedostala na horší stupeň než druhý (adekvátní) z pěti možných.

Žádné významnější pochybení Civic nezaznamenal ani při ochraně dětí, za kterou obdržel 83 % ze sta možných.

Ještě o trochu lepší výsledek (86 %) si odnesl z hodnocení asistenčních systémů.

Největší problémy budou letos dělat autům předpisy na ochranu chodců. Devátá generace Civicu se s nimi ale vypořádala se ctí, když obdržela 69 %.

Jako kontrast proti výsledkům Civicu působí vysvědčení Jeepu Compass. Zástupce kompaktních vozů třídy SUV (auta, která kromě asfaltu zvládají i lehčí terén) obdržel pouhé dvě hvězdy.

Ochranu dospělých zvládl na 61 %, ačkoli byl vybaven příplatkovými bočními airbagy typu Thorax, které by měly chránit i hlavu. Boční náraz sice zvládl bez ztráty květinky, ale náraz na kůl ze stejné strany přinesl velmi vážné ohrožení řidičova hrudníku hodnocené na školní stupnici pětkou. Kvůli tomu Euro NCAP nepřidělila Compassu za tento typ zkoušky ani bod. Také čelní náraz nedopadl úplně přesvědčivě. Stehna obou předních cestujících a u spolujezdce i holeně mají pouze třetí stupeň ochrany z pěti možných.

Ani práce aktivních opěrek hlavy Euro NCAP neuspokojila.

Nejlépe zvládl Compass ochranu dětí (76 %). Nejvíc testující organizaci vadilo, že se nedá deaktivovat airbag spolujezdce a před rizikem vyplývajícím z usazení malého dítěte na sedadlo spolujezdce varuje pouze anglický nápis na stínítku spolujezdce.

Pouhých 43 % obdržel jeep za asistenční systémy. Například signalizace nepřipoutaných cestujících nesplňuje požadavky Euro NCAP.

O ochraně chodců se nedá mluvit, o čemž svědčí pouze 23 %.

Letošní rok přinesl do hodnocení Euro NCAP přísnější měřítka. Aby auto obdrželo pět hvězd, musí získat celkové skóre přesahující 80 procent. U ochrany dospělých musí činit míra ochrany minimálně 80 procent, u dětí 75 procent a u asistenčních systémů a chodců 60 procent, když ještě před pár lety stačilo pouhých 25 procent.

Pouze osm z více než stovky zkoušených aut od roku 2009 tak dostalo od Euro NCAP potvrzených pět hvězd i pro letošní rok. Jsou jimi BMW řady 1, BMW X1, Ford Focus, Ford Ranger, Mercedes třídy M, Nissan Leaf, Subaru XV a Volvo V60.

Více výsledků nárazových testů objevíte zde.

Související články

Crash test Dacie Duster: jen tři hvězdy od Euro NCAP, ale bát se nemusíte
Nárazové zkoušky Euro NCAP: všech šest aut s plným počtem hvězd, mezi nimi i nový Ford Focus
Deset nových nárazových testů od Euro NCAP
Dvanáct nových nárazových testů Euro NCAP
Škoda Citigo dostala za bezpečnost pět hvězd, testy prošla i čínská auta
Nejlevnější auta s pětihvězdičkovou bezpečností

blog comments powered by Disqus

Fiat Tipo Kombi: Velký zavazadlový prostor za minimální cenu
Fiat uvedl na český trh nejpraktičtější karosářskou verzi řady Tipo. Nové kombi nabízí zavazadelník o objemu 550 litrů a doplňuje verze sedan a hatchback. V základní verzi s motorem 1.4/88 kW přijde na 329 900 Kč.
21.2.2017 | více
 

Druhá generace SUV Countryman je největším mini všech dob
Mini rostou jako z vody. Zvětšila se poslední generace klasického třídveřového modelu, přibyl pětidveřový nebo kombi Clubman. Nyní přichází nová generace SUV Countryman, která rovnou skočila o třídu výše.
19.2.2017 | více
 

Ford Mondeo: Celkové zdražení o 12 tisíc, jen verzi Vignale zlevnili o 35 tisíc korun
Před koncem ledna u Fordu vydali nový ceník modelu Mondeo. To bylo plošně zdraženo o 12 tisíc korun. Zlevnění o 35 tisíc korun se dočkala jen luxusní verze Vignale, která však pouze v základu stojí pod milion korun.
17.2.2017 | více
 

Renault Captur: Bonus 10 tisíc korun na výbavu a 10 tisíc na skladové vozy
U Renaultu Captur dostanete v únoru na skladové vozy bonus 10 tisíc korun a navíc i zimní pneumatiky zdarma. K tomu si ještě můžete zvolit výbavu navíc v hodnotě 10 tisíc korun a ještě dostanete bonus 20 tisíc při výkupu starého vozu.
15.2.2017 | více
 

Peugeot 308 SW zlevnil o pět tisíc, s turbodieselem jej pořídíte již za 395 tisíc korun
Začátkem února vrátili u Peugeotu do nabídky bonus až 20 tisíc korun při výkupu starého vozu. U pětidveřového hatchbacku 308 se tak můžete dostat na základní cenu 320 tisíc korun, kombi minimálně pořídíte za 395 tisíc korun.
14.2.2017 | více
 

Všechny články | Odebírat RSS kanál