Spouštíme testovací verzi nového Vybermiauto.cz. Vyzkoušejte si vylepšenou stránku mezi prvními! Přejít na nové Vybermiauto.cz


Auta v porovnavači: žádné :: v poptávkovém formuláři: žádné
Vybermiauto.czAutodata › Novinky

Crash test Dacie Duster: jen tři hvězdy od Euro NCAP, ale bát se nemusíte

Vloženo: 23.2.2011

Organizace Euro NCAP zbourala další várku aut. Levné SUV Dacia Duster dostalo v nárazovém testu jen tři hvězdy, za což ale může nebezpečnost pro chodce a chybějící ESP. Nošovický Hyundai ix20 si odnesl maximálních pět hvězd.

Pouhé tři hvězdy v nárazových testech Euro NCAP pro Duster nejsou na první pohled pěkné vysvědčení. Takhle špatného či ještě horšího výsledku dosáhly podle nových kritérií hodnocení v posledních dvou letech pouze čtyři modely: malý víceúčelový vůz MPV Citroën Nemo (3 hvězdy), velké čínské MPV Landwind CW9 (2 hvězdy), minivůz Suzuki Alto (3 hvězdy) a kříženec malého hatchbacku a terénního vozu Toyota Urban Cruiser (3 hvězdy).

Při podrobnějším pohledu na výsledky jsme ale zjistili, že z hlediska ochrany dospělé posádky a dětí Duster do této společnosti rozhodně nepatří.

Ochranu dospělých totiž plní na relativně solidních 74 procent. Navíc o několik bodů přišel za prohřešky typu otevřených dveří, které přímo nesouvisejí se zraněním posádky.

Při čelním nárazu do deformovatelné bariéry rychlostí 64 km/h sice prostor pro cestující zůstal stabilní, ale otevřely se dveře zavazadlového prostoru, za což byl Duster penalizován. Další dveře, tentokrát u řidiče, se otevřely při bočním nárazu - ani tady dacii neminuly bodové srážky. Největší nebezpečí představoval čelní náraz pro hrudníky obou dospělých cestujících a stehna řidiče, šlo však o střední, tedy relativně nízký stupeň ohrožení. Vyšší, čtvrtý stupeň z pěti možných, zaznamenali komisaři pouze u hrudníku řidiče při bočním nárazu na kůl.

Ještě lépe dopadl Duster při testech bezpečnosti dětí, kde patří se 78 procenty mezi všemi auty k velmi solidnímu průměru. U figuríny rok a půl starého prcka se mu dokonce podařilo získat plný počet bodů. Srážky přišly spíše za méně důležité prohřešky - třeba kvůli nejasné informaci o tom, zda je airbag spolujezdce aktivovaný nebo ne.

Zásadní potíže z hlediska Euro NCAP, kvůli kterým přišel Duster o hvězdičky, zavinily dvě méně sledované kategorie: ochrana chodců, kterou má dacia úplně nejhorší ze všech aut testovaných Euro NCAP (jen 28 procent) a nedostatky v asistenčních systémech (vadí, že stabilizační systém ESP lze mít pouze za příplatek u některých výbav a motorizací - skóre pouhých 29 procent).

Z dalších nově testovaných aut ještě nedosáhla plného počtu pěti hvězdiček elektrická trojčata Citroën C-Zero, Mitsubishi i-MiEV a Peugeot iOn. Vykoledovala si hvězdičky čtyři, přičemž v ochraně dospělých na tom byla o procentní bod hůře než Duster.

Ostatní modely si odnesly plný počet pěti hvězd. Jedním z nich je i malé MPV Hyundai ix20 vyráběné v Nošovicích, které si zasloužilo nejlepší vysvědčení z celé poslední várky z hlediska ochrany dospělých (89 %) a na špičku platí i při péči o děti (85 %).

Zbývajícími pětihvězdičkáři jsou oblíbené kompaktní poloterénní vozy SUV: BMW X1 a Mitsubishi ASX i podobně zaměřený, ale o třídu menší Nissan Juke.

Výsledky předchozích nárazových testů Euro NCAP najdete po kliknutí zde.

blog comments powered by Disqus

Fiat Tipo Kombi: Velký zavazadlový prostor za minimální cenu
Fiat uvedl na český trh nejpraktičtější karosářskou verzi řady Tipo. Nové kombi nabízí zavazadelník o objemu 550 litrů a doplňuje verze sedan a hatchback. V základní verzi s motorem 1.4/88 kW přijde na 329 900 Kč.
21.2.2017 | více
 

Druhá generace SUV Countryman je největším mini všech dob
Mini rostou jako z vody. Zvětšila se poslední generace klasického třídveřového modelu, přibyl pětidveřový nebo kombi Clubman. Nyní přichází nová generace SUV Countryman, která rovnou skočila o třídu výše.
19.2.2017 | více
 

Ford Mondeo: Celkové zdražení o 12 tisíc, jen verzi Vignale zlevnili o 35 tisíc korun
Před koncem ledna u Fordu vydali nový ceník modelu Mondeo. To bylo plošně zdraženo o 12 tisíc korun. Zlevnění o 35 tisíc korun se dočkala jen luxusní verze Vignale, která však pouze v základu stojí pod milion korun.
17.2.2017 | více
 

Renault Captur: Bonus 10 tisíc korun na výbavu a 10 tisíc na skladové vozy
U Renaultu Captur dostanete v únoru na skladové vozy bonus 10 tisíc korun a navíc i zimní pneumatiky zdarma. K tomu si ještě můžete zvolit výbavu navíc v hodnotě 10 tisíc korun a ještě dostanete bonus 20 tisíc při výkupu starého vozu.
15.2.2017 | více
 

Peugeot 308 SW zlevnil o pět tisíc, s turbodieselem jej pořídíte již za 395 tisíc korun
Začátkem února vrátili u Peugeotu do nabídky bonus až 20 tisíc korun při výkupu starého vozu. U pětidveřového hatchbacku 308 se tak můžete dostat na základní cenu 320 tisíc korun, kombi minimálně pořídíte za 395 tisíc korun.
14.2.2017 | více
 

Všechny články | Odebírat RSS kanál