Spouštíme testovací verzi nového Vybermiauto.cz. Vyzkoušejte si vylepšenou stránku mezi prvními! Přejít na nové Vybermiauto.cz


Auta v porovnavači: žádné :: v poptávkovém formuláři: žádné
Vybermiauto.czAutodata › Novinky

Autem roku 2016 v ČR se stala Škoda Superb

Vloženo: 17.2.2016

Škoda Superb s náskokem zvítězila ve finále ankety Auto roku 2016 v České republice. Motorističtí novináři ji upřednostnili před Opelem Astra, Subaru Levorg, Volvem XC90 a Fordem Mustang.

Nová generace Superbu získala ve finálové části ankety Auto roku 2016 v České republice celkem 1422 bodů, Opel Astra na druhém místě 1125 bodů, Subaru Levorg 1042 bodů, Volvo XC90 851 bodů a Ford Mustang 810 bodů. Finálová pětice vykrystalizovala z třiceti nominovaných automobilových novinek.

Každý z 35 motoristických novinářů rozděloval ve finále 150 bodů a hodnotil pětici modelů podle jízdních vlastností, užitné hodnoty, ekonomiky provozu, vyspělosti technologií a designu. Vzhledem k velké vzájemné rozdílnosti pěti modelů ve finále nedávalo moc smysl auta porovnávat mezi sebou, ale spíše to, jak si vedou obecně, nebo ve své kategorii.

Níže si můžete prohlédnout detailní hodnocení šéfredaktora portálu www.vybermiauto.cz Ondřeje Běhala, který byl jedním z porotců včetně slovního zdůvodnění. Po kliknutí na aktivní jméno každého z finálových modelů si můžete přečíst podrobný test vozu.

1. Škoda Superb 37 bodů

Hlavním kritériem při volbě auta roku byla pro mne vždy revolučnost, tedy něco nového, co model přinášel do automobilové branže, nebo alespoň segmentu. Letos revolucionáři mezi finalisty chybí, a tak mnohem více vystupuje do popředí postavení každého modelu vůči konkurenci v dané třídě s ohledem na cenu a provozní náklady. Tento způsob bodování navíc posouvá do popředí nová metodika. A pokud podle ní bude každý porotce opravdu striktně postupovat, stane se Superb jasným vítězem ankety. Auto nemá zásadních slabin, překonává soupeře prostorností, dobře vypadá, výborně jezdí, má špičkové parametry většiny motorů a dá se pořídit a provozovat za rozumné peníze. Loni jsem jednoznačně volil autem roku VW Passat, letos tedy logicky padá volba na Superb, který je proti Passatu jen lehce technologicky ošizený, vzhledově zajímavější a levnější.

2. Ford Mustang 32 bodů

Už dlouho žádná automobilka nevyrobila tak úžasné auto pro radost z jízdy za relativně rozumné peníze (škoda brzkého zdražení vyvolaného extrémní poptávkou po novém Mustangu). Živit bych ho sice nechtěl, ale zato bych v něm chtěl pořád jezdit a koukat se na něj. A to letos stačí na stříbrnou medaili.

3. Subaru Levorg 28 bodů

Tenhle kombík má asi nejlepší poměr jízdních vlastností a ceny ze všech aut, která jsem kdy v životě testoval. Bestseller se z něj v Česku nestane, protože není k dostání s naftovým motorem, prostorností a dynamikou také právě nevyniká, ale kdo potřebuje kombík a nechce se vzdát radosti z jízdy, nenajde lepší volbu.

4. Opel Astra 27 bodů

Nová Astra by si zasloužila cenu za mezigenerační skok století nebo také za nejvydařenější mezigenerační redukční dietu. Z tlustého ocucaného bonbónu se stal příjemně jezdící, úsporný, pohledný a celkově velmi dobrý hatchback nižší střední třídy. Navíc nabízí některé prvky výbavy jako třeba skvěle svítící LED světlomety nebo propojení s vnějším světem, které nejsou v segmentu obvyklé. Zároveň si ale myslím, že mezi hatchbacky nižší střední existují i lepší auta. Nejen v dílčích vlastnostech jako třeba v dynamice, kde Astra s některými motory zaostává více, než by bylo na finalistu auta roku zdrávo, ale i komplexně.

5. Volvo XC90 26 bodů

Z některých hledisek fantastické auto nejen v rámci SUV, ale i celkově – prostorné, bezpečné, s originálním designem. Na druhou stranu se svezete s jeho nejsilnějším naftovým motorem (čtyřválcem), přesednete do konkurenčního Audi Q7 s podobně úsporným, ale mnohem důstojnějším šestiválcem, a víte, že je něco špatně.

Hodnocení aut podle Ondřeje Běhala v jednotlivých kategoriích:

Jízda: Mustang 15, Levorg 12, Superb 9, Astra 5, volvo 4. 

Užitná hodnota: Superb 13, Levorg a volvo 8, Astra 6, Mustang 5.

Ekonomika: Astra a Superb 9, volvo 5, Levorg 4, Mustang 3.

Technologie: volvo 6, Astra 5, Levorg 4, Superb 3, Mustang 2.

Design: Mustang 7, Superb a volvo 3, Astra 2, Levorg 0.

Související články

Většina Octavií zdražila o sedm tisíc. Ceny výhodné edice Fresh zůstaly
Škoda Rapid - zdražení, ale také navýšení výbavy
Škoda Superb plošně zdražila o 15 tisíc. Prodává se od 614 900 korun
Škoda Yeti: Fresh - výbava zdarma. Monte Carlo - zdražení

blog comments powered by Disqus

Ceny nové generace Kia Rio na českém trhu začínají na částce 279 980 korun
Nová generace řady Kia Rio vyrostla, dospěla a nyní se uchází také o přízeň českých zákazníků. Nabízí jednu karoserii, čtyři motorizace a dvě výbavy, ceny se pohybují mezi necelými 280 tisíci až po bezmála 350 tisíc korun.
22.2.2017 | více
 

Fiat Tipo Kombi: Velký zavazadlový prostor za minimální cenu
Fiat uvedl na český trh nejpraktičtější karosářskou verzi řady Tipo. Nové kombi nabízí zavazadelník o objemu 550 litrů a doplňuje verze sedan a hatchback. V základní verzi s motorem 1.4/88 kW přijde na 329 900 Kč.
21.2.2017 | více
 

Druhá generace SUV Countryman je největším mini všech dob
Mini rostou jako z vody. Zvětšila se poslední generace klasického třídveřového modelu, přibyl pětidveřový nebo kombi Clubman. Nyní přichází nová generace SUV Countryman, která rovnou skočila o třídu výše.
19.2.2017 | více
 

Ford Mondeo: Celkové zdražení o 12 tisíc, jen verzi Vignale zlevnili o 35 tisíc korun
Před koncem ledna u Fordu vydali nový ceník modelu Mondeo. To bylo plošně zdraženo o 12 tisíc korun. Zlevnění o 35 tisíc korun se dočkala jen luxusní verze Vignale, která však pouze v základu stojí pod milion korun.
17.2.2017 | více
 

Renault Captur: Bonus 10 tisíc korun na výbavu a 10 tisíc na skladové vozy
U Renaultu Captur dostanete v únoru na skladové vozy bonus 10 tisíc korun a navíc i zimní pneumatiky zdarma. K tomu si ještě můžete zvolit výbavu navíc v hodnotě 10 tisíc korun a ještě dostanete bonus 20 tisíc při výkupu starého vozu.
15.2.2017 | více
 

Všechny články | Odebírat RSS kanál