Aktualizováno: 13.8.2014

Test modernizované Toyoty Yaris

  • Sexy faktor: 4
  • Rodinný faktor: 1
  • Byznys faktor: 1
  • Fun faktor: 1
  • Offroad faktor: 1
  • Ženský faktor: 3
Testované motory: 1.0 VVT-i, 1.33 Dual VVT-i, 1.33 Dual VVT-i Multidrive S

 
Třetí generace malého hatchbacku Yaris přijela s novou tváří. Agresivnější vzhled ještě umocnil facelift v roce 2014.

Kromě prodloužení karoserie dostala nová Toyota Yaris výraznější design ve stylu menšího bráchy Ayga, tedy přední masku ve tvaru písmene X a zcela jiný vzhled palubní desky s přístroji přímo před řidičem nikoli uprostřed.

Jízdní vlastnosti Yarise stále zůstávají orientované hlavně na komfort, který patří v porovnání s konkurenty k nejsilnějším stránkám. Modernizace ale posílila i sportovní tendence.

Yaris boduje poměrem ceny a výbavy u variant pro náročnější zákazníky malých vozů. Mezi jeho největší přednosti patří multimediální soustava s velkoplošnou dotykovou obrazovkou i u relativně dostupných specifikací, která má šanci zaujmout generaci závislou na internetu a mobilních telefonech.

Právě pro ni, tedy vzdělanější jednotlivce a páry kolem třicítky, mi pětidveřové provedení třetí generace Yarisu pasuje nejlépe.

Výtky jsem zaměřil spíše na drobnosti jako třeba ovládání palubního počítače tyčinkou přímo na přístrojích u nejnižší specifikace.

Pětidveřové provedení se nabízí nejen s benzinovými motory a dieselovým agregátem, ale také jako hybrid na benzin a elektřinu. K dispozici je i třídveřová varianta na klasická paliva. Obě tato provedení vedeme jako samostatné modely.

Nová Toyota Yaris se vyrábí ve francouzském Valenciennes a v Česku se dá objednávat od srpna 2011. V roce 2014 model prošel výraznou modernizací.

Design

Toyota Yaris 5dv - pohled ¾ zepředu dopravaToyota Yaris 5dv - pohled bok dopravaToyota Yaris 5dv - pohled záď čistáToyota Yaris 5dv - pohled ¾ zezadu dolevaToyota Yaris 5dv - pohled příď čistá

 

Obliny minulé generace vystřídaly u současného Yarisu hrany, prolisy a spojlery, což vedlo k agresivnější vizáži.

Test modernizované Toyoty Yaris Test modernizované Toyoty Yaris Vlevo vidíte provedení před faceliftem a vpravo po něm. Fotky zvětšíte klikutím na ně stejně jako všechny ostatní v testu.

Modernizace se dotkla zejména přední masky, která je zdobena kontrastním X a dodává tak vozu ještě silnější dynamický nádech. Nižší výbavy se od ostatních liší jinou strukturou mřížky chladiče obsahující žebra místo malých čtverečků. Celkově vůz vypadá po faceliftu moderněji.

Test modernizované Toyoty Yaris Test modernizované Toyoty Yaris Facelift prodělala i záď vozu, působící nyní s novou strukturou světlometů robustněji. Opět nabízíme vlevo provedení před modernizací a vpravo po ní.

Yaris třetí generace není takovým miláčkem žen jako dvě předchozí, i když lidé z Toyoty tvrdí, že nový vzhled auta ženy neodrazuje a navíc láká více mužů a mladých lidí, kteří u předchozí generace tvořili mezi kupci malé toyoty minoritu.

To se podepsalo i na vzhledu interiéru. Přístroje už nejsou centrálně umístěné a digitální, ale analogové a přímo před očima řidiče. Palubní deska získala na členitosti a vzhledové bohatosti.

Podle mě mezigenerační změny udělaly z Yarise výrazně modernější auto, ale zároveň mu trochu ubraly na originalitě. To ale změnil facelift a jeho X-styl.

Tvrdé plasty se na přístrojové desce střídají s měkkými, některé působí kvalitně, jiné laciněji. Celkově na mne ale Yaris působil dojmem dobře zpracovaného auta. Ani u jedné z testovaných verzí nikde nic nedrnčelo, k čemuž přispívá i palubka vyrobená z jednoho kusu a tedy beze spár.

Pokračování článku Řidičova zóna

 
 

Kompletní ceník, výbavy, technické údaje, další fotografie, barvy a možnost porovnání s konkurencí najdete zde.

blog comments powered by Disqus