Aktualizováno: 27.10.2016

Test Škody Octavia Combi

  • Sexy faktor: 4
  • Rodinný faktor: 3
  • Byznys faktor: 4
  • Fun faktor: 2
  • Offroad faktor: 2
  • Ženský faktor: 1
Testované motory: 1.2 TSI/63 kW, 2.0 TDI/110 kW, 2.0 TDI/110 kW DSG

 
Kombík, který je větší, prostornější, lehčí, úspornější, dynamičtější, ale také dražší než většina konkurentů v nižší střední třídě - to je Škoda Octavia Combi třetí novodobé generace.

Ještě jeden zásadní trumf může nová Octavia Combi proti soupeřům vytáhnout - širokou nabídku verzí. Kromě základní varianty s pohonem přední nápravy nabízí i řadu provedení s pohonem všech kol, která všechna disponují víceprvkovou zadní nápravou, což u "předokolky" na rozdíl od minulé generace platí pouze pro nejsilnější motorizaci 1.8 TSI a verzi 1.4 TSI G-TEC na zemní plyn CNG. Právě ta je dalším rozšířením palety Octavie Combi. Sportovní odnož RS a terénního Scouta vedeme jako samostatné modely.

Kombík přidává proti liftbacku vyšší užitnou hodnotu pro rodiny a páry či jednotlivce, kteří potřebují převážet větší náklady a vyšší cestující na zadních sedadlech. Přitom neztrácí manažerský vzhled, takže patří i mezi nejoblíbenější služební auta.

Na rozdíl od "krátké" (ve skutečnosti na milimetr stejně dlouhé) Octavie liftback se musí Combi poprat s velkým množstvím přímých konkurentů. Spousta kompaktních hatchbacků (VW Golf, Ford Focus, Renault Mégane atd.) nabízí praktičtější prodlouženou karoserii.

Zamrzí, že prostřední zadní sedadlo neposkytne na rozdíl od některých konkurentů bezpečné svezení dospělému pasažérovi. Na pozici řidiče mi vadil kratší sedák než u minulé Octavie Combi a plasty útočící na kolena.

Zlepšila se dosavadní slabina – šířka v interiéru. Posměšná přezdívka užovka, kterou schytává řada škodovek, už na novou Octavii Combi neplatí. Potěší i parametry motorů. Nejvýraznějším dojmem z prvních testů však byla lehkost, s jakou se Octavia vrhá do zatáček. Jako bych ani neřídil auto dlouhé skoro 4,7 m. Za to může Octavia děkovat nižší hmotnosti i parádně naladěnému řízení.

Octavia Combi v Česku nejvíc plní roli služebního vozu. Pořizují si ji i rodiny a páry, které využijí velkého kufru.

Škoda prodává Octavii Combi třetí generace na českém trhu od jara 2013.

Design

Škoda Octavia Combi - pohled ¾ zepředu dopravaŠkoda Octavia Combi - pohled bok dopravaŠkoda Octavia Combi - pohled záď čistáŠkoda Octavia Combi - pohled ¾ zezadu dolevaŠkoda Octavia Combi - pohled příď čistá

 

Shodnu se s většinou novinářských kolegů v tom, že mi kombík připadá přitažlivější a vyváženější než liftback.

Zatím jsem ale viděl, fotil a testoval jen parádně vyšperkované Octavie Combi. Je možné, že základní varianty mohou dojmy trochu změnit. Můžete se o nich dočíst v testu Octavie liftback zde.

Nové Octavii Combi prospělo rozšíření. Působí monumentálně, důstojně, reprezentativně, a přitom moderně a nadčasově. Zaoblenější záď než u předchůdce kombíku dodává na dynamice a eleganci

Test Škody Octavia Combi Až ďábelsky podtrhují modernost a reprezentativnost auta přední linky LED denního svícení na příplatkových xenonových světlometech.

Test Škody Octavia Combi Klasickou anténu nahrazuje elegantní žraločí ploutev.

Přístrojová deska u testovaných aut sice na první pohled vypadá díky příplatkovým velkým barevným displejům také moderně, ale při delším pobytu v autě na mě i její vyšperkovaná verze působila laciněji než u předchozí generace.

V kvalitě materiálů přitom problém není. Měkčené plasty velmi příjemně na dotek vyplňovaly u zkoušených verzí vrchní i střední část přístrojovky. Plasty jsou ale vzhledově příliš stejnorodé, takže vznikají velké monolitické plochy.

Test Škody Octavia Combi Rozbít to umí dvoubarevná kombinace. Fotku si můžete zvětšit kliknutím na ni stejně jako všechny ostatní v testu.

Test Škody Octavia Combi Zajímavý designerský prvek představuje stejně jako třeba u nové Toyoty Auris zasahování linie výplní dveří do prosklené části. Působí to moderně a dynamicky, a přitom nemá negativní vliv na výhled z auta. Ten sice omezují i nadále masivní sloupky, ale připadalo mi, že je mezi nimi a zrcátky více místa.

Test Škody Octavia Combi Když už se bavíme o výhledu z auta, tak směrem vzad je u kombíku lepší než u liftbacku, ale do ideálu má daleko. Zadní parkovací senzory patří ke standardu nejvyšší výbavy Elegance, kameru zatím nová Octavia nenabízí. Zato si můžete připlatit za elektronického asistenta, který zaparkuje téměř sám (točí za řidiče volantem) do podélného i příčného stání.

Test Škody Octavia Combi Fungoval bezvadně.

Odhlučnění kabiny mi překvapivě připadalo lepší než u Octavie liftback, kde jsem o něm psal, že nedosahuje kvalit Golfu nebo vozů střední třídy. Teprve od rychlosti 160 km/h na dálnici se hluk začal výrazně zvyšovat, trochu se chvěla zrcátka.

Zavírání dveří nebo schránek v přístrojové desce není úplně tlumené. Osobně za tím vidím výsledky snahy koncernu VW oddělit lidovější Octavii Combi od dražších aut typu Superbu Combi nebo Passatu Variant. Interiér nové Octavie Combi už na mne nepůsobil tak prémiovým dojmem jako u předchozí verze. 

Pokračování článku Řidičova zóna

 
 

Kompletní ceník, výbavy, technické údaje, další fotografie, barvy a možnost porovnání s konkurencí najdete zde.

blog comments powered by Disqus