Aktualizováno: 22.10.2016

Test modernizovaného Fordu Kuga

  • Sexy faktor: 4
  • Rodinný faktor: 3
  • Byznys faktor: 3
  • Fun faktor: 2
  • Offroad faktor: 2
  • Ženský faktor: 4
Testované motory: 1.5 EcoBoost/110 kW, 1.5 TDCi, 2.0 TDCi/132 kW AWD

 
Více prostoru, více pohodlí, více bezpečnostních prvků a více luxusu - druhá generace Fordu Kuga mi připadá výrazně dospělejší než první vydání. Rozdíl mezi první a druhou Kugou mi připadá stejný jako mezi středoškolačkou a vysokoškolačkou a modernizace provedená po čtyřech letech výroby v roce 2016 ho ještě zvýraznila.

Ford Kuga druhé generace jsme zařadili o kategorii výš než předchůdce - z kompaktů neboli nižší střední třídy do střední třídy. Novinka totiž přerostla hranici 4,5 m, kterou bereme jako dělicí čáru. Škatulky jsou ale jedna věc a realita věc druhá. Ford Kuga leží na pomezí dvou tříd a jejími konkurenty rozhodně jsou i některé kompaktní modely, například VW Tiguan.

Stejně jako první generace Fordu Kuga nezapomíná ani ta druhá svému majiteli nabízet sportovnější svezení než většina konkurentů, ale už to není její dominantní vlastnost. I proto si myslím, že osloví více rodin než první generace, která byla zaměřená spíš na lépe vydělávající jednotlivce a páry. Většímu rodinnému využití nahrává i větší kufr a praktičtější kabina než u předchůdce.

Největší klady i zápory souvisejí se základními motory. Jak v benzinovém tak naftovém provedení jsou sice úsporné, ale líné. Žádná z pohonných jednotek není za trhače asfaltu. I to je rozdíl proti sportovnější první generaci.

V nabídce jsou vozy s pohonem pouze přední nápravy, nebo všech kol.

Ford Kuga druhé generace se dá na českém trhu objednávat od konce roku 2012 a vyrábí se ve španělské Valencii. V roce 2016 prodělala facelift.

Design

Ford Kuga - pohled ¾ zepředu dopravaFord Kuga - pohled bok dopravaFord Kuga - pohled záď čistáFord Kuga - pohled ¾ zezadu dolevaFord Kuga - pohled příď čistá

 

Ford Kuga druhé generace vizáží vycházel z první fáze Focusu třetí generace, ale po modernizaci v roce 2016 se mnohem více přiblížil velkému SUV Edge.

Už verze před modernizací si Kuga odpustila většinu pubertálních výstřelků Focusu v provedení hatchback a verze z roku 2016 na mě působí ještě důstojněji a elegantněji, i když do sex-appealu Edge jí pořád ještě něco chybí.

Test modernizovaného Fordu Kuga Test modernizovaného Fordu Kuga Vlevo vidíte příď verze před modernizací a vpravo po ní. Fotky zvětšítě kliknutím na ně stejně jako všechny ostatní v testu.

Test modernizovaného Fordu Kuga Test modernizovaného Fordu Kuga Novinku po modernizaci představuje sportovně vyhlížející varianta ST Line, která se odlišuje například vizáží mřížky chladiče. Nástavce blatníků a prahů nebo ochranné lišty jsou lakované v barvě karoserie.

Test modernizovaného Fordu Kuga Tady můžete vidiět obě verze vedle sebe. Vpředu výbava Titanium, trochu v pozadí ST-Line, která působí dynamičtěji.

Také interiér po modernizaci ještě trochu ubral z diskotékového stylu Focuse, čímž myslím zejména provedení přístrojové desky. Forgu Kuga prospěla změna středového sloupku, která jde svou cestou a nekopíruje podle mě nepříliš zdařilé provedení u Focuse po faceliftu a nového Mondea. Interiér působí noblesně.

Test modernizovaného Fordu Kuga Ještě více noblesy do vizáže exteriéru a interiéru by měla vnést nejluxusnější verze Vignale, kterou jsem ale zatím netestoval a nabízím ji tak pouze z obrázku.

Musím ale dodat, že auta z obrázků mají obravdu bohatou výbavu se spoustou příplatkových prvků. Ze zkušeností získaných testy Kugy druhé generace před modernizací ale vím, že ani základní provedení nepůsobí dojmem chudobky.

Proti kvalitě a odhlučnění kabiny jsem nemohl říct ani popel, proti předchozí generaci nastal v tomto ohledu zřetelný pokrok. Většina materiálů i pocit z "bydlení" v autě snese srovnání s prémiovými značkami, nikde nic nevrzalo a neskřípalo. Po modernizaci ani stěrače, na jejichž pazvuky při práci jsem si před faceliftem u jednoho ze zkoušených aut stěžoval.

Pokračování článku Řidičova zóna

 
 

Kompletní ceník, výbavy, technické údaje, další fotografie, barvy a možnost porovnání s konkurencí najdete zde.

blog comments powered by Disqus