Aktualizováno: 24.12.2015

O dobru a zlu

Ondřej Běhal
šéfredaktor, novinář se sedmnáctiletou praxí, více než sedm let dělal šéfredaktora časopisu Svět motorů

Jsem víc novinář než automobilový fanatik.


Máme pravidla silničního provozu a kdo je dodržuje, ten je dobrý, kdo je porušuje, ten je zlý a zaslouží trest. Nebo ne?

Na podobě krystalického zla na silnicích se asi většina z nás shodne. Agresivní řidič, který úmyslně ohrožuje lidi a věci kolem sebe.

Potkal jsem takového letos začátkem roku na cestě z pražského ohňostroje. Velkým SUV přejížděl vyvýšený tramvajový pás na Letné tak, že kusy upraveného trávníku mezi kolejemi létaly, a když jsem na něj zatroubil, stáhl okno a začal mě spolu se svými kumpány sprostě nadávat a vyhrožovat mi násilím.

Šoféry z Mordoru jsou pro mne i všichni, kdo odhazují hořící nedopalky cigaret při jízdě mezi ostatní auta stejně jako ti, kteří jedou tempem většinou těsně nedosahujícím rychlostního limitu nalepení levým kolem na středové čáře a jakmile je začne někdo předjíždět, snaží se mu v tom zabránit zrychlováním.

Chápu ale, že pro ně můžu být pekelníkem já, když se kolem nich přeženu vyšší než povolenou rychlostí, přestože nikoho neohrožuji.

Zlo za volantem bývá relativní.

Můžete se potkat s řidičem, který jede jako šílenec, má rozsvícená dálková světla, troubí, bliká výstražnými světly a předjíždí všude kde se dá i na plné čáře. Peklo... Jenže pak zjistíte, že veze rodící manželku, nebo člověka, který potřebuje být co nejrychleji v nemocnici.

Asi ještě relativnější je dobro za volantem.

Pokud vyjdeme z definice, že dobrý řidič za každých okolností dodržuje předpisy, umím si představit spoustu situací, při nichž bude tenhle dobrák pít ostatním krev.

Třeba při dodržování rychlosti na značce, kterou silničáři zapomněli na vozovce při opravě. Stejně tak bych nechtěl být jeho spolucestujícím, pokud by mi šlo o život třeba kvůli mrtvici...

Někteří řidiči předpisy v dobré víře porušují. Třeba o přednosti v jízdě. Jedou po hlavní, ale zastaví, aby pustili štrúdl aut, který dlouhé minuty beznadějně čeká na vedlejší.

Jsou dobří, nebo špatní?

Přiznám se, že na ně dost často troubím... Ale zkusím to nedělat.

Nějak mě letos začal vadit svět, ve kterém jsou lidskost, láska a chuť pomáhat ostatním v lepším případě zesměšňovány a v tom horším vykreslovány jako zlo. A to říkám coby realista, který už v životě zažil dost silnic do pekel dlážděných dobrými úmysly.

Dobrý řidič je podle mě ten, kdo přibrzdí před každým přechodem pro chodce, ale dívá se přitom do zpětného zrcátka a zastaví pouze tehdy, když má jistotu, že jeho i chodce nesmete auto za ním.

Ale stejně mi bude letos mnohem sympatičtější ten, kdo zastaví za každou cenu, než ten, kdo za každou cenu zebru projede.

Přeji všem Vánoce plné dobra a lásky

blog comments powered by Disqus